Tuttavad maitsetaimede lõhnad

Eingereicht von Looduskalender - Mo., 01.07.2019 - 12.12
Autorid

Foto Arne Ader

Köömen

Köömen ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

 

Harilik köömen       Carum carvi

 

Tagasihoidlikult õitsevad väikeste, sarikaliselt paiknevate, aga elegantsete õitega kahe- või mitmeaastased köömnetaimed.

Meie looduses üpris tavalised, hoides „inimese lähedusse“ ja kasvades inimmõjutatud taimekooslustes. Asulate või talude ümbruses, niitudel, teede veertes… 

Taime vars jääb lühemaks ja peenemaks, kui meie teistel sarikalistel. Kehades kasvukohtades küündides vaid paarikümne sentimeetrini, aga sirgub pea meetriseks soodsates kasvukohtades.

Valged õied liitsarikas, milles kuni kaheksa kiirt. Pange tähele, et õisikkiired on keskelt lühemad ja jääb mulje, et õisik on lame või koguni nõgus. Õisiku alused lehed meenutavad porgandit.

Kõigile tuttav köömne lõhn hõlbustab äratundmist: nii siis kui hõõrume näppude vahel õisi või sügisel seemneid. Üldse kaitsevad  sarikalased endid nii eeterlike õlide, kui tugevate maitsetega loomade poolt ära söömise eest – looduses on asjad nii seatud.

Urmas Kokassaar on kirjutanud harilikest köömnetest „Eesti Looduses“: LINK

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.