Sarapuu

Eingereicht von Looduskalender - Sa., 06.07.2019 - 11.11
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Sarapik

Sarapik ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

Eelmise nädala lõpus Ilmamäel pärnaõisi korjates avastasime Pille Saarnitsaga äkki, et pärnade kõrval oma suuri lehti tuules lehvitav sarapuu on pähkleid täis.

Nii nagu on ülihea pärnaõieaasta, nii tõotab tulla ka hea pähkliaasta.

Küllap soojalembestele puudele ja põõsastele meeldib viimase kahe aasta soe olek ja nad viljuvad nüüd senisest enam.

Pähklid on väljast tõesti juba sama suured, kui sügisel. Katki neid veel koksima ei hakanud, sest tean, et sees pole seal veel midagi. Kuid ikkagi tundub uskumatu, et imepisikesest punasest emasõie tutist ja pikkade sarapuu-urbade kollasest tolmust on mõne kuuga saanud selline võimas ja luine moodustis.

Sarapuude juurde on praegu asja hoopiski saunalistel. Eda Veeroja soovitab, et kui täna õhtul saunatee ees, siis võtke kaasa sarapuuviht, sarapuu viht olevat kõige parem värske viht üldse – pehme, mõnusalt lõhnav, juhib hästi sooja ning toob hinge ja keha kokku.

Selleaastased saunahitt-taimed olevat lisaks sarapuule ka angervaksaviht, mis ajab hästi higistama ja ravib liigesehaigusi ja allergiaid. Ning palderjan, millel istudes rahuneb meel ja kurja ülemuse kärkimine ei hakka enam külge.

Sarapuupähklid

Sarapuupähklid ( www.loodusemees.ee )

Aga sarapuuviht tasub teha ikka ilma pähkliteta ja lasta pähklikestel veel valmida, valmis saavad nad tegelikult alles septembri alguses. Praegu pole neist veel asja. Vanarahval on selle kohta üks lugu: “Vanal ajal olnud pähklid ilma tuppedeta sahrapuude otsas kasvamas, ka nende sisu olnud nooreltpäralt magus. Lapsed aga ei lasknud pähklit sugugi valmis saada, vait rookinud kõik nooreltpäralt sahrapuude otsast maha. Metsajumal arvanud seda paremaks, siis pähklid süüa, kui nad täiskasvanud on ja loonud sellepärast pähkli sisu nooreltpäralt hapuks ning pannud pähklil isi karedalehelise tupe ümber, kelle sees pähkel nooreltpäralt kinni pidi olema, nii et hammastega katki teha ei saanud. Ainult siis kui pähklid valmis, kukkuda nad kareda koore seest välja. Sellest ajast saadik ei himusta lapsed pähklid enam noorestpärast süüa, lasevad neid valmis saada ja korjavad siis.”

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.