Hanijalg näitab kätte kaevukoha

Eingereicht von Looduskalender - Sa., 13.07.2019 - 10.10
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Talumaja Sandra külas. Soomaa

Talumaja Sandra külas. Soomaa ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

Pea pooled, kes suvel minu juurde šamaanikursusele tulevad, tulevad küsimusega, kuidas leida oma kodu.

Oma kodu ja maakodu leidmine on eestlase jaoks ülioluline küsimus. Küllap teate praegugi kedagi oma sõpradest, kes kinnisvaraagendiga mööda Eestit ringi sõidab. Sest eestlase unistus on elada talumajas.

Ja kui esimese tunde põhjal mõnus talukoht leitud, siis hakatakse vasktraadist tehtud pildaga ringi käima, et kas maja on ehitatud veesoonte ristumise paika ja kas seal elada kannatab. Veesooni kardetakse, sest lood nende jõust hirmutavad.

Aga sageli ongi vanad talud ehitatud just vägevate veesoonte paika, sest vett on inimese eluoluks vaja. Ilma korraliku kaevuveeta kodu pole mõtet osta. Vaid uued, kolhoosiajast hiljem rajatud elamud pole allikasoonte peal.

Kui teil aga kasvõi pajuoksast v-tähe kujulise pildaga töötamise oskust pole, siis otsige õuest üht väikest taimekest – hanijalga. Vanad kaevumeistrid teadsid, et kohas, kus hanijalg lopsakalt kasvab, on allikas ja veesooned ligidal ning sinna võib kaevu teha.

Hanijalg

Hanijalg ( www.loodusemees.ee )

Milline on hanijalg? Eelkõige tunneme ta ära tulika moodi kollase viie kroonlehega õie järgi, mis just praegu end näitavad. Hambulise servaga ja pihlakalehte meenutavad lehed on kinnitunud pika peenikese varreväädi külge, mis seemnest kasvades juba teisel aastal ligi meetripikkuseks kasvab. Irje Karjus ütleb, et vanarahvas kutsus teda taevaredeliks. Küllap sellise redelipulki meenutavate lehtede abil loodeti taeva ronida.

Kuivemates paikades on ta lehed altpoolt tihedalt hõbekarvased, aga just veesoontel suured, lopsakad ja rohelised. Kasvada armastab ta ka paikades, kus palju peal tallutakse, ta on äärmiselt visa taim – nii nagu eestlanegi.

Ja veel, kui oma kodu ostmas olete, siis tasub jaanipäeval kella 11-12 vahel korjatud taimele “sõnad” peale lugeda ja see ostulepingu vahele poetada, siis on elu uues kodus õnnelik.

Vanemad taimeraamatud räägivad ka sellest, et temaga on vanasti isegi vähki ravitud, aga temast valmistatud tee aitab krampide, valude ja põletike korral.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.