Oktoobri esimene nädal. Tormipoja tembutused

Eingereicht von Looduskalender - Mo., 07.10.2019 - 09.09
Autorid

Kirjutas ja Kuku raadio Ökoskoobis luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader ja Ingmar Muusikus

 

Pärnapuud

Pärnapuud ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

Kuigi viimastel nädalal olla tormilained olnud suuremad rannikualadel, tabas mind eelmisel nädalal maakoju minnes üllatus. Torm oli küüned taha saanud suurele vanale pärnapuule, sellisele, kus kodukakk peitu otsis ja kevadeti huikamas käis. Tõsi, tühi oli ta juba seest aastakümneid, sealt sai ikka urgitsetud materjali mesilaste suitsikusse. Aga nüüd on vana põlispuu läinud. Läinud parematele mesilasesuminat täis maadele. Pean otsima mehe, kel vaja nikerdamiseks head pärnapuitu, et vana põlispuu ka siin edasi elaks.

Aga murdunud oli ka hea sirge ja kõrge toomingas. Vana kask oli visanud pool latva kõrvalhoone katusele ja sellel nüüd üks plaat katki. Ja ikkagi ei hakka ma põlispuid majade juurest langetama – katuse saab parandada, suuri puid tagasi ei saa. Nende all on suvel nii mõnus varjus olla, nende laul uinutab õhtuti unele.

Aga et ka rõdutoolid ja lillepotid olid üles kergitatud ja koguni peenike arooniavits murtud, siis tekkis hetkeks ka karukahtlus. Aga jälgi ei olnud kusagil. Mõnikord on keeristorm vägevamgi kui karu.

Torm tegi aga selle, mida ammu ootasime. Sikutas mõned puud, mis vahepealsete külmadega korgikihti kasvatasid, sootuks lehtedest tühjaks ja mõni leekivpunane vaher on traatjuukselise ladvasoenguga. Ja kas teile ei tundu, et nii värvilist sügist pole meil ammu olnud?

 

Sügisvärvid haavapuus

Sügisvärvid haavapuus ( www.loodusemees.ee )

Vahtrate punane, pärnade kuldkollane, kikkapuu roosa, viirpuu oranž. Aga hea oleks, kui tormid nüüd selle kõik kiiresti maha sikutaks, sest esimene, veel lehes metsa tulev, lumi on alati kõige rängem.

Tormipoeg tõi kaasa ka vihmahood, need olid kohati nii rängad, et Lõuna-Eestis muutusid kruusateed libedaks kui võileib. Ja vihm sadas kraavid ja ojad taas sulisema.

Aga hoolimata kolmest käredast külmahommikust septembrikuus õitsevad mu peenral roosid ja maasikad, sibulad ja murulaugud lustivad täies hoos.

Salamisi samblarüpes oma aega oodanud kivipuravikud ja punapuravikud kikitavad päid. Tegelikult pole ju sügisseened veel väljagi tulnud. Siiski, sain õuemurult suure korvitäie kaseriisikaid. Tindikuid on kõik linnamurud täis.

Linnurahvas ei oska ärarändamise osas seisukohta võtta, toitu on küllaga, mis see väike jahedus teeb. Põhjapoolt tulnud hallrästad on paiguti pihlakad juba nii nahka pannud, et inimeste ilumeeleks pole enam midagi puus. Ka lodjapuid rabistavad rästad mõnuga.

 

Leevikesepaar pihlapuul

Leevikesepaar pihlapuul ( www.loodusemees.ee )

Veel ei ole kuulda olnud siidisabade tirinat, aga nädal tagasi olid puudeladvad täis leevikeste kurblikke hõikeid. Küllap Soomes sadanud lumi täidab varsti me metsad põhjasukatega.

Viusid on vähemaks jäänud, aga Enn Vilbaste ütleb, et Pärnumaal on õhtu täis kiuksuvate kakkude hääli, nende ränne on täies hoos, varsti, kui mets hõredamaks jääb, siis hakkavad nad meile ka päeval silma paistma.

 

Loodusemees Henn Vilbaste. Kabli linnujaam

Loodusemees Henn Vilbaste. Kabli linnujaam ( www.loodusemees.ee )

Viiekümne aasta vanuseks saanud Kabli linnujaamas on sabatihasepäevad. Mäletan lapsepõlvest, kuidas just sel ajal tuli need ilusaid pika sabaga vatitupsukesed mõrrast ükshaaval kõik kokku koguda ja enne polnud neid mõtet lahti lasta, kui terve parv käes. Sest mahajääja nutu peale tormas terve parv tagasi ja sattus uuesti püünisesse.

Kährikutetrall käib õunaaedades öö läbi, sellise vettinud ja sooja ilmaga ei kavatsegi nad hakata uinumise peale mõtlema. Eelmisel nädalavahetusel kuulsin ka veel nahkhiirte lendu, nemad hakkavad küll juba talikortereid otsima või on rändel soojemale maale.

Põdrajaht algas ja see on ohumärgiks ka teedel liiklejatele, eriti nädalavahetustel. Põgenevad ja haavatud loomad võivad ootamatult teele ilmuda. Olge siis tähelepanelikud!

Teave looduses liikujatele: LINK

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.