Külmavaksikud tänavalaternate valguses

Eingereicht von Looduskalender - Mi., 04.11.2020 - 12.12
Autorid

Pildistas ja ülevaate koostas Aare Lindtwww.loodusmuuseum.ee

 

Bild
Metsa-külmavaksik
Textkörper

Metsa-külmavaksik

Harilik külmavaksik

Harilik külmavaksik

 

Metsa-külmavaksik        Operophtera fagata

 

Harilik külmavaksik        Operophtera brumata

 

Eestis esineb kaks liiki külmavaksikuid – metsa- ja harilik külmavaksik. Mõlemad liigid on üsna levinud ja tavalised, eriti just viimane. Külmavaksikud lendavat juba septembri lõpust alates. Õhtuti võime külmavaksikuid märgata ka novembris ja lennuaja pikkus oleneb ilmastikust.

Külmavaksikud kooruvad arvukamalt peale esimesi öökülmi. Mõlema liigi lennuvõimelised isasliblikad kogunevad tihti ümber tehisvalguse. Mõlemad liigid on väga sarnased, aga metsa-külmavaksikute tagatiivad on heledamad, kui lähemalt uurida.

Harilik külmavaksik, emasliblikas

Harilik külmavaksik, emasliblikas

Vaid paari millimeetri pikkuste tiibadega lennuvõimetuid emasliblikaid on raskem tabada ja määrata.

Emasliblikad on õhtuhämaruses õunapuude tüvedel pea märkamatud. Paarituvad isendid on kergemini märgatavad, sest isasliblikas hoiab paaritumise ajal oma tiibu seljal tihti püsti.

Metsa-külmavaksikute röövikud võivad soodsatel aastatel kahjustada niiskeid kaasikuid, hariliku külmavaksiku omad aga aedades ja parkides vilja- või ilupuid.

Koos esimeste lumesadudega hakkab külmavaksikute aeg läbi saama, aga ilmade soojenedes võime märgata tänavalaternate valguses mõnd talvituskohta otsivat öölast.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.