Kas sul järgmise aasta kalender juba on?

Eingereicht von Looduskalender - Mi., 02.12.2020 - 09.09
Bild
kalender
Textkörper

Üks võimalus on valida seina kaunistama värske "Loodusemehe kalender 2021 / 10234", mis sisadab kaasaegse kõrval ka eestlaste varasemat ajaarvestust. Loodusemehe kalendris on sõbralikult kõrvuti riigipühad ja maarahva pühad ning aasta järjenumbritena on võrdväärsed 2021 ja 10234.

Uudsena sisaldab seekordne Loodusemehe kalender kuuväe märke. Viimased võimaldavad jälgida kuu kõvasid ja pehmeid aegu, millest võib olla kasu näiteks aiapidajatel, õngitsejatel ja loodusvaatlejatel.

Pildiliselt pühendub tänavune Loodusemehe kalender meie kodumaa maastike ilule. Valikus leidub ülesvõtteid Eestimaa viiest erinäolisest maastikupiirkonnast: Lõuna-Eestist, Põhja-Eestist, Ida-Eestist, Lääne-Eestist ja Vahe-Eestist. Enamus pilte on üles võetud meie looduskaitsealadel.

Sirvida saab uut kalendrit siin: LINK

Kalender on müügil hea valikuga raamatupoodides ja Trükiviisi e-poes: LINK

Kalendriga seotud tegemisi vaatleme kogu aasta vältel Facebook-i lehel: LINK

LOODUSEMEHE KALENDER 2021/10234

Loodusemehe kalendri aasta toetub maarahva looduslähedasele ajaarvestusele, milles neli pööripäeva piiritlevad nelja aastaaega ning neli harjapäeva – talihari, künnipäev, karusepäev, kolletamispäev – märgivad vastavate aastaaegade fenoloogilisi haripunkte.

Seekordsesse kalendaariumisse oleme lisanud maarahva pärimuses säilinud kuuväe tsükli. Viimane kestab ühest kuu loomisest järgmiseni ehk 29 päeva ja 12 tundi ning jaguneb omakorda kuueks viispäevakuks: kuu loomise aeg, noore kuu kõva aeg, noore kuu pehme aeg, täiskuu kõva aeg, vana kuu pehme aeg ja vana kuu kõva aeg (vt joonist). Neid viispäevakuid saab selgetel öödel tuvastada ka kalendri abita – taevavaatluse abil.

Kalendrikuude juurde on lisatud näiteid selle kohta, kuidas meie esivanemad rakendasid kuu väge igapäevaelus. Seesugused kohati müstilised tarkuseterad väärivad kindlasti järele proovimist ja täiendamist hoolimata sellest, et mõnedki rahvatarkused ka üksteisele vastu räägivad.

Mida tähendab aastanumber 10234? See näitab meile koduse Maavalla vanust ehk siis nõnda palju aastaid tagasi toimus Billingeni läbimurre: Balti jääpaisjärve vesi leidis tee läbi Skandinaavia mäestiku ilmamerre, mistõttu veetase alanes järsult ja taassündinud Läänemere äärsetel aladel tekkis eluvõimalus muuhulgas ka inimestele.

Pildiliselt pühendub tänavune Loodusemehe kalender meie kodumaa maastike ilule. Valikus leidub ülesvõtteid Eestimaa viiest erinäolisest maastikupiirkonnast: Lõuna-Eestist, Põhja-Eestist, Ida-Eestist, Lääne-Eestist ja Vahe-Eestist.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.