Kukesabad õitsevad

Autorid

Pildistas LK team

Bild
Textkörper

Kukesabad õitsevad

 

Harilik kukesaba         Lythrum salicaria

 

Kukesabad kasvavad kõikjal üle Eesti. Viljakatel veekogude kaldaaladel võib kukesaba sirguda rinnuni ja sellistel headel kasvukohtadel võib taime vars haruneda mitmeks, aga kiviklibustel rannikumaastikutel jääb taim sageli madalaks ja ühevarreliseks.

Harilik kukesaba ojakaldal

Harilik kukesaba ojakaldal

Selle mitmeaastase taime vars niisketel kasvukohtadel (aga kus praegusel ajal niiske ei ole) on tugev ja püstine ning peaaegu neljakandiline. Headel kasvukohtadel võib ühes puhmikus sirguda kuni paarkümmend vart.

Kukesabade lehed on karvased.

Kukesaba õisik

Kukesaba õisik

Õitsemisega alustati nagu tavaliselt juulikuu teise poole alul, aga kukesabad  õitsevad pikalt veel septembris. Kõrgeks sirguva taime roosakaslillad õisikud hakkavad kaugelt silma. 

Kukesaba õis

Kukesaba õis

Õis on umbes paarisentimeetrise läbimõõduga ja kuue kroonlehega. Harilikku kukesaba kasvatatakse meelsasti ka koduaedades, aga meie looduses kukesabad laiutama pole kusagil hakanud.

Kuid Ameerikasse viidi ilutaimena harilikud kukesabad 19. sajandil. Seal on taim tänapäeval invasiivne võõrliik, kes hävitab niisketes kasvukohtades kohalikke pisemaid taimi. Eks see on sarnane meile sisse toodud Sosnovski karuputkele, millest on samuti keeruline lahti saada meie looduses. 

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.