18. NÄDAL 29.4.2019.- 5.5.2019. Jõgeval ja selle ümbruses

Submitted by Looduskalender on Tue, 07.05.2019 - 12:12
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Nurmenukud alustasid õitsemist Kaera külas
Body

Nurmenukud alustasid õitsemist Kaera külas

Keskmine õhutemperatuur püsis Jõgeval kogu nädala jooksul vaatlusrea (1922-2018) keskmisest madalamana, kõikudes 2...8 kraadi piires.

Kõige soojem oli ilm kolmapäeval (1.05), kui termomeetrinäit tõusis ligi 18 kraadini. Öösiti valdavalt külmetas ja varahommikul oli rohi hallast valge. Laupäeval oli ka muld pinnalt külmunud. Nädala esimesel poolel oli muld kuiv ja selle külmumist ei registreeritud.

Vihma hakkas sadama neljapäeval ja nädala sademete summaks kogunes üheksa millimeetrit.

Reedel sadas lund ja lörtsi, päeval muutus lühikeseks ajaks maa valgeks.

Minimaalne õhutemperatuur langes ilmajaama andmetel õhus Jõgeva linna idaserval nädala kestel kolmel ööl (esmaspäeval, kolmapäeval, ja laupäeval) alla -2,3 kraadi, mida loetakse ohtlikuks piiriks avanenud viljapuude ja marjapõõsaste õitele.

Kõige tugevam oli külm kolmapäeval, kui registreeriti õhus -3,5 °C. Õhutemperatuuri mõõdetakse ilmajaamades kahe meetri kõrgusel ja enamasti on selgetel öödel maapinna lähedal külm veelgi tugevam. Külmematel öödel langes näiteks Jõgeval vaatlusväljaku lähedal minimaalne termomeetrinäit kahe sentimeetri kõrgusel mulla kohal -5...-8 ja rohul -8...-10 kraadini.

Madalate temperatuuride tõttu taimede areng aeglustus.

Jalakal kasvavad viljad enne lehtimist

Jalakal kasvavad viljad enne lehtimist

Looduses jätkus juba eelmisel nädalal toimunud puude-põõsaste lehtimine. Metsad olid värskelt avanenud erinevate puuliikide lehtedest mitmetes toonides rohelised. Toomingad õitsesid.

Punane leeder hakkas õitsema

Punane leeder hakkas õitsema

Aedades alustasid õitsemist ploomid, kreegid, kirsid, marjapõõsad.

Peenardel õitsesid püvililled, kaukaasia kitsekakrad, nartsissid, hüatsindid ja varased tulbid. Külmematel hommikutel olid lilled külmast longus, kuid hiljem soojenedes tõusid uuesti püsti.

Tõlkjal oli osa lehti klorofüllita

Tõlkjal oli osa lehti klorofüllita

Efektiivsete temperatuuride summa kasvas kevadest alates nädala lõpu seisuga 124 kraadini, mis vastab vaatlusrea keskmisega võrreldes 11-päevasele ja normi (1981-2010. a keskmine) järgi kuuepäevasele edumaale.

Nädala jooksul saabusid lepalinnud, must-kärbsenäpid, väänkaelad. Künnivareste pesadest kostus poegade häälitsusi. Endiselt oli näha hanesid lendamas.

 

Jõgeval 6.5.2019.

Tags

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.