Suvemajade talvevõõrad

Submitted by Looduskalender on Thu, 21.11.2019 - 11:11
Autorid

Foto VikipeediA

Image
Praegusel ajal näeb kiilassilm sedamoodi välja
Body

Praegusel ajal näeb kiilassilm sedamoodi välja

 

Harilik kiilassilm       Chrysoperla carnea

 

Suvekodusse või suvilasse minnes võid avastada, et Sinu elamises on leidnud omale talvituspaiga õrnade ja läbipaistvate, veidi läikivate tiibadega, meie kodude ümbruses tegutsevad igati kasulikud putukad - harilikud kiilassilmad. Katsu nende sissetungi leebelt taluda sest suvel hävitavad nende vastsed aedades, parkides või kodumetsas hulgaliselt lehetäisid.

Meie looduse elutseb sarnaseid võrktiivalisi umbes kümmekond liiki, aga hoonetesse talvituma poevad just harilikud kiilassilmad.

Kehapikkusega umbes sentimeetri jagu, seda ilma pikkade niitjate tundlateta. Olenemata oma suht suurtest ja kena võrguga kaetud tiibadest osutuvad nad kohmakateks lendajateks ning toimetavad oma tegemisi aeglaselt.

Sügisega muutub kiilasilmade värv suvisest rohelisest pruunikaks ja aastavahetuse paikel kas roosakaks või kollakaks (kevadel, päikesevalguse mõjul taastub nende kehal roheline värvus).

Tähelepanuväärsed, millele putuka nimigi viitab on nende silmad, mis helgivad punakaskuldselt, aga rohelist rüüd kandes rohekaskuldselt.

Aga kiilassilmad talvituvad ka mesitarudes, kus nad on samuti täiesti süütud ja puhtad manulised ehk oma talvitumisest nähtavaid jälgi teistele ei jäeta.  

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.