Hanede rändest - suur-laukhani

Enviado por Looduskalender el Mié, 21/10/2020 - 09:09
Autorid

Fotod Arne Ader

Suur-laukhaned

Suur-laukhaned ( www.loodusemees.ee )

Cuerpo

 

Suur-laukhani       Anser albifrons

 

Sügisrände aegu suur-laukhanede parved meie rannakarjamaadele peatuma ei jää, aga kui maandutakse, siis olulise ilma- või tuulesuuna muutuse sunnil.

Rabahanedega, kes kaagutavad sarnaselt koduhanedele ehk ainult lühemalt kuulduvad laukhanede häälitsused klähvivalt. Olgu, millised häälitsused tahes ikka suunab see meid rändeparve poole pead tõstma. Praegusel ajal võime sageli märgata suur-laukhanesid segaparvedes rabahanedega. Häid vaatlusalasid on nii mandril, kui rannikul: Sangla, Aardla, Räpina ja Audru polder, Vooremaa järved, Matsalu, Silma kaitseala, Häädemeeste.

Läbirändajad on hinnanguliselt paarisaja tuhande ringis ja ränne lõpeb tavaliselt koos oktoobrikuuga. Kuid ilmad on siiani soojad olnud, aga Soomeski sadas esmaspäeval tublisti lund ja seega peaks läbiränne intensiivistuma.

Laukhanede valge laik nokatüvikul torkab lennupildiski silma ja eristab neid teistest hanelistest. Lauk on päris suur, ulatudes nokatüvikust laubani, aga tänavusuvistel noorlindudel kirjeldatud liigitunnus puudub. Nokk tumeroosa, tumeda nokaküünisega.

Seljasulestik tumepruun nagu ka suur-laukhane pea, kael pruun, alapool valkjaspruun, aga jalad oranshid nagu rabahanedel.  Vanalindudel märkame lennupildis kõhul tumedaid ristvööte, mis noorlindudel samuti puuduvad. Tagakõht ja saba alapoole kattesuled valged. Noorlindude kaal küündib pea kahe kiloni ja võib täiskasvanud isaslindudel ületada isegi kolme kilo.

 

Väike-laukhani      Anser erythropus

 

Looduskaitsealused väike-laukhaned lihtsalt mainime ära, kui liiki. Nende arvukus on kogu maailmas pea olematuks kahanenud ja linnumehed loendavad neid Eestis sügisrände aegu vaid mõnekümne isendi ringis.

Suur-laukhaned

Suur-laukhaned

Suur-laukhanede vaatlused: LINK

Varemalt tutvustasime rabahanesid: LINK

Kohatakse veel hallhanede läbirändavaid seltsinguid, kes pärit Loode-Venemaa tundraaladelt, keda veel viimastel päevadelgi märgatud. Hallhanedest kirjutasime nende põhirände aegu septembri teisel poolel: LINK

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.