Hiite kuvavõistlusel tegid ilma Saaremaa pildid

Enviado por Looduskalender el Mié, 08/12/2021 - 11:11
Autorid

Teada annab Ahto Kaasik, Hiite Maja SA juhataja

Cuerpo

Peaauhind Maris Sepp

Puude esiema

Puude esiema

Saaremaa Karja kihelkond Liiküla Täri pärn

Täri pärn on teadaolevalt Eesti vanim, umbes 400 aastat vana pärn. Tema pea 7 meetrine ümbermõõt annab talle ka jämedaima pärna tiitli Eestis. Pärnasid on alati naiselikeks puudeks peetud - graatsiline, meeldivalt lõhnav ja magusaid maitseid pakkuv. Ka Täri pärn ei erine sellest, sest puu juures aega veetes tajud, kuidas ta Sind enda embusesse haarab pakkudes hingesoojust, mida võime külmal talvel sooja kamina ees enda soojendades ning pärnaõieteed pärnaõiemeega juues tunda. Alati kui naudin pärnaõieteed meega mõtlen just Täri pärnale, sest see annab jõudu.
Muidugi tuleb meeles pidada, et pühad puud on puutumatud ja neilt õisi korjata ei või.

Looduslikele pühapaikadele keskenduval rahvusvahelisel Hiite kuvavõistlusel pälvisid viis auhinda, sealhulgas ka 1000-eurose peaauhinna, Saaremaa pühapaikadest tehtud fotod.  Esikoha võitis „Puude esiema“, millel on jäädvustatud Saaremaal Liikülas kasvav Täri pärn. Võidupildi autor Maris Sepp töötab Keskkonnaametis ja pildistab vabal ajal kodusaare loodust.

Täri pärna vanuseks hinnatakse 400 aastat ja 7-meetrise ümbermõõduga on ta Eesti jämedaim pärn. Kuvavõistluse hindamiskogu esimees fotograaf Arne Ader ütles, et madala võraga varjatud Täri pärna on keeruline pildistada, kuid võidupildi autoril on see väga hästi õnnestunud. „Lisaks, Eesti vajab rohkem 400-aastaseid puid ja võidukuva aitab seda meelde tuletada“, sõnas Arne Ader.

14. korda toimunud kuvavõistlus korraldati eesti, vene ja soome keeles ning see keskendus hõimurahvaste pühapaikadele. Uurali rahvaste 300-euro suuruse auhinna võitis Marimaa Arborõ küla hiie pilt, mille autoriks Oleg Ponomarjov. Marimaale läks veel tavade, autoriks samuti Oleg Ponomarjov ja liikuva kuva ehk hiievideo (Andrei Ogorodnikov) auhind. Pühade kivide auhinna sai Komimaa püha kalju kuva (Natalja Onišenko). Soome pühapaiga 300-eurose auhinna võitis Markku Laitakari.

Piiri taha läks ka noorte auhind (püha kalju Venemaal Tšeljabinski oblastis, autoriks 12aastane Danil Tomilov ning maailma auhind, millel jäädvustatud Indoneesia Sulavesi saarel asuv püha hiis (Mark Levitin).

Enamik auhindu jäi siiski Eestisse: hiite auhind (Harjumaa Saula Siniallikad, Mati Kose), püha puu auhind (Läänemaa Palivere künnapuu, Ilme Parik), andide auhind (Põlva maakonna Jõksi Sepaläte, Kairi Kalmann), hiie valu auhind (Järvamaa Tammeküla Tammemägi, Riine Ant), tervise auhind (Järvamaa Prandi allikas, Rasmus Ilves), Vana-Võromaa auhind (Laisi hiiepärnad, Villu Urban) ja Virumaa auhind (Ilumäe hiiepuu, Heiko Kruusi).

Lisaks esikohale pälvisid auhinna veel neli Saarema pilti. Neist kolmel on Odalätsi allikas: pühade vete auhind (Urve Hermann), pärimuse auhind (Urve Hermann) ja saarte auhind (Marko Palm). Looduskaitse auhinna võitis Marko Palmi foto Panga pangast.

Võidupildid valinud hindamiskogusse kuulusid loodusfotograaf Arne Ader, loodusajakirjanik Helen Arusoo, kunstnik Epp Margna ja fennougrist Patrick Juho-Ville O'Rourke.

Hiite kuvavõistlust korraldab Hiite Maja sihtasutus. Kaaskorraldajaks Soomes on Taivaannaula RY. Toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Võru Instituut, Fenno Ugria, Tihuse turismitalu, Tagavälja talu, Alar Krautmani Terviseakadeemia, Trüki- ja paberikunstikeskus, MTÜ Põline Pere jt.

Võidupiltidega saab tutvuda siin: https://hiis.ee/uudised/hiite-kuvavoistluse-2021-aasta-voitjad

Samuti on avalikud kõik tänavuse ja varasemate kuvavõistluste kuvad: https://www.hiis.ee/kuva/kuvavoistlused

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.