11. NÄDAL 13.3.2023.- 19.3.2023. Jõgeval ja selle ümbruses

Enviado por Looduskalender el Mar, 21/03/2023 - 09:09
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Imagen
Lumeta tüveümbrused teisipäeval
Cuerpo

Lumeta tüveümbrused teisipäeval

Nädal kujunes soojaks ja päikesepaisteliseks. Esmaspäev oli veel talvine. Lund oli siinkandis avamaastikul maas enam kui 30 cm. Päike küll soojendas päeval ja õhutemperatuur tõusis õhtupoolikul 1,2 kraadini, kuid see suutis esialgu veel valget lund vähe sulatada.

Kuusealune lumevaba ring teisipäeval

Kuusealune lumevaba ring teisipäeval

Intensiivne lume sulamine algas teisipäeva öösel koos kiire temperatuuri tõusu ja sadanud vihmaga. Tol päeval mõõdeti Jõgeva ilmajaamas juba hommikul kell 7:00 sooja 5,5 °C ja päeva maksimaalseks õhutemperatuuriks kujunes 8,3 °C.

Kolmapäevane lumikate

Kolmapäevane lumikate

Tänavatele ja kõnniteedele tekkisid kohati suured veeloigud, mis ei suutnud nii kiiresti läbi lumevallide ja jää leida teed äravooluks. Maanteedel muutus tänu päiksele ja tuulisele ilmale õhtuks asfalt juba suures osas kuivaks, paiguti aga valgus lumesulavesi teedele. Teisipäeva õhtupoolikul hakkasid põldudele tekkima lumeta laigud. Kolmapäeva hommikul mõõdeti ilmajaamas lume paksuseks 15 cm ja lumi kattis Jõgeva ümbruskonnas põlde umbes 70% ulatuses.

Kolmapäevast kuni pühapäevani tõusis päeviti õhutemperatuur üle viie kraadi, kusjuures reedel 7,4 kraadini. Kahel ööl esinesid õhus veel miinuskraadid, mis aeglustasid lume sulamist.

Neljapäeval registreeriti minimaalseks õhutemperatuuriks ‑3,3 °C ja reedel -6,8 °C. Neljapäeva hommikuks oli avamaastik lumega kaetud ligikaudu 50% ulatuses.

Pühapäevaks oli lumi säilinud põldudel ainult üksikute väikeste laikudena. Lumikate püsis varjulistes kohtades hekkide, metsatukkade, majade läheduses.

Rändlindudest saabusid nädala lõpuks siia kanti lõokesed ja kiivitajad. Kuldnokki ei õnnestunud märgata. Künnivaresed kraaksuvad pesade juures. Vahepeal kadunud hõbekajakad tulid tagasi. Korraga oli näha õhus liuglemas linna kohal tõusvates õhuvooludes kümmet hõbekajakat. Pedja jõel tegutses lisaks arvukatele sinikael-partidele kolm sõtkaste paari.

Lumikellukesed

Lumikellukesed

Lume alt välja sulanud lillepeenardel võis märgata valendavaid lumi- ja märtsikellukeste õienuppe. Samuti kollendasid juba lumekupud.

Lumekupud

Lumekupud

Jõgeval 20.3.2023.

Etiquetas

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.