Haned rändavad

Eingereicht von Looduskalender - Mi., 20.03.2019 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Suur-laukhaned

Suur-laukhaned ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

 

Suur-laukhani       Anser albifrons

 

Täna teeme juttu suur-laukhanedest. Hallhanede rändest kirjutasime juba varem: LINK

Vaata kus on pärast loo ilmumist hallhanesid vaadeldud: LINK

Suur-laukhanesid on juba ohtralt märgata, aga peab täheldama, et varasematel aastatel on põhiränne toimunud aprillikuus, et siirduda oma pesitsusaladele - Põhja-Venemaa tundratele, meil nad ei pesitse. Sügisrände aegu nägime neid massiliselt, aga enamalt jaolt vaid ülelennul, kui just tormine ilm linnuparvi peatuma ei sunni.

Kevadränne on nähtavalt arvukas ja umbkaudu paarkümmend tuhat isendit teeb meil ka toitumispeatuse - seega peame nende läbirändurite välimust ka lähemalt kirjeldama.

Liigitunnuseks on suur-laukhanedel, valge laik nokatüvikul, mis juba kaugelt silma hakkab ehk eristab neid teistest hallidest hanedest. Üpris suur lauk ulatub nokatüvikust laubani.

Suur-laukhanede noka värvus on roosa, valge otsaga, aga sarnane nokk on ka hallhanedel. Jalad värvus oransh, mis omakorda sarnaneb rabahanede jalgade värvusele.

Lennupildis märkame vanalindudel tumedaid laike kõhul.

Möödunud aasta noorlindude sulestikus võib märgata veel mitmeid erinevusi. Vanalindudele sarnane välimus saavutatakse pärast suvist sulgimist.

Niisiis, kui näete kusagil suur-laukhanede parve toitumas ja Teil on hea fotoaparaat või binokkel autos võib märgata erineva välimusega linde, kusjuures osadel võib puududa kogunisti liigitunnus - valge lauk. Noorlindude nokk ongi veel üleni hall, samuti kõht, millel puuduvad tumedamad põikvöödid. Vahel võime nö segaparvedes märgata rabahanesid, aga nendest juba lähiajal.

 

Haned rändel

Haned rändel  ( www.loodusemees.ee )

Suur-laukhanede kehapikkus jääb seitsmekümne sentimeetri ringi, kaalu paar…kolm kilo. Eriti suurte isendite tiibade siruulatus võib küündida üle pooleteise meetri.

Suur-laukhanede viimaseid rändeparvi võime kohata aprilli lõpuni, vahel isegi maikuu alul.

Viimaste päevade vaatlused: LINK

Haned Saadjärvel

Haned Saadjärvel ( www.loodusemees.ee )

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.