Miks Põõsaspeal on ränne praegu tagasihoidlikum?

Eingereicht von Looduskalender - Di., 06.08.2019 - 12.12
Autorid

EOÜ annab teada

Foto Arne Ader

Tiirud, kajakad ja kormoranid. Osmussaar

Tiirud, kajakad ja kormoranid. Osmussaar ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

Üle pika aja on rändesummad hakanud Põõsaspeal jääma alla kümne tuhande isendi.

Isased mustvaerad on nüüdseks peamiselt möödunud. Pardid alustavad oma tiibade sulgimist, mil ränne neil mõneks ajaks pea-aegu et lakkab.

Tiire, kajakaid ja kahlajaid rändab ka siis, kui pardi ränne seiskub. Neid siiski massidena enamikel päevadel ei näe ja päevasummad jäävad tavaliselt tagasihoidlikuks.

Tüüpiline arvukas rändur augustis on aga kormoran Phalacrocorax carbo, kellel on käesoleva augusti alguses olnud päeviti üle tuhandesed rändesummad, parimal päeval 2650 (1.8). Kormoran sulgib hoosulgi vaikselt ja lennuvõimetuks ei muutu. Kormorani rände tippu on oodata augusti teisel poolel.

Viimastel päevadel on rännanud hästi hallpõsk-pütte Podiceps grisegena – parimal päeval 85 isendit (4.8) ja liigi hooaja summa on nüüd 1000.

Oma rändega alustavad vaikselt nüüd ka söödikännid Stercorarius parasiticus, eile rändel neli lindu. Kaua oodatud, hooaja esimene mustviires Chlidonias nigra nähti 2. augustil. Kahtlaselt kadunud on see liik olnud.

Vaata arktiliste veelendude vaatluste lehte:

https://www.eoy.ee/poosaspea/

Margus Ellermaa, Eesti Ornitoloogiaühing

margus.ellermaa@gmail.com

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.