Sukelpartide sügisränne - aulid

Eingereicht von Looduskalender - Mi., 07.10.2020 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Aulid merel

Aulid merel ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

 

Aul      Clangula hyemalis

 

Massiline läbiränne meie rannikualadel kestab kogu oktoobrikuu vältel. Aule kohatakse mandril harva, kuid sügisrände aegu võib seltsinguid Peipsi järvel ikkagi kohata.

Aulid on kõige väiksemad sukelpardid ja mõlema sugupoole kaal algab poolest kilost, aga isegi suuremate isendite kaal ei küüni kiloni.

Just oktoobrikuus sulgivad isaslinnud hundsulestikku, muutudes kontrastselt valge ja mustjaspruuni kirjuks ja kahe peene kulunud sabasule asemele kasvavad uued mustad ning pikemad. Nende noka tüvik ja tipp on tumehallid, kuid keskosa muutub kas kollakaks või isegi roosaks.

Emaslindude sulgrüü on aasta läbi peaaegu sarnane. Sügisel ümber silma ja külgkaela valge, nokk tumehall, lagipea kael ja selg tumepruunid, alapool valge, tiivaalused tumehallid ning saba lühike. Sarnased näevad välja ka tänavused noorlinnud.

Meil talvituvate aulide seltsingutest, toitumisest ja käitumisest arutleme lähemalt jõulukuul.

Aulide arvukus on viimase kümnekonna aastaga oluliselt kahanenud ja nad arvatud Euroopas ohustatud liikide hulka. Muuhulgas on keelatud ka jahipidamine.

Aulid rändel

Aulid rändel

Aulide vaatlused: LINK

Sukelpartidest oleme seni tutvustanud:

Must- ja tõmmuvaeraid: LINK

Hahka: LINK

Punapea-varte: LINK

Merivarte: LINK

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.