Lillepeenralt loodusesse

Enviado por Looduskalender el Vie, 04/09/2020 - 12:12
Autorid

Foto Arne Ader

Kanada kuldvits

Kanada kuldvits ( www.loodusemees.ee )

Cuerpo

 

Kanada kuldvits       Solidago canadensis

 

Kanada kuldvitsad kasvasid eestlaste koduaedades juba ammustel aegadel. Kõrgekasvulisi hilissuviseid pikalt õitsejaid näeme aasta aastalt üha sagedamini looduslikus keskkonnas õitsemas.  

Eelmise sajandi viimasel kümnendil märkasime üha sagedamini kanada kuldvitsa õitsemise ajal nii maanteede veertes, kui jäätmaadel ja isegi niitude veertel võimust võtmas.

Tänaseks on invasiivne kanada kuldvits üks 13 taimeliigist, mille seemnete või istikute sissetoomine, müük ja istutamine on Eestis keelatud: tegu on pea sama ohtliku võõrliigiga, kui kõigile tuntud karuputkega, mille sihikindla tõrjumisega loodusest tegeletakse meie juba aastaid.

Ohtlikud võõramaised liigid, mis on saabunud uude biotoopi võivad muutuda kas agressiivseteks või domineerivateks. Ehk teisisõnu hakates välja tõrjuma meie kohalikke liike ja muutes seega looduslikke biotoope.

Sellistes paikades, kus erinevatel põhjustel märkame mõne võõrliigi ekspansioon, võivad ka kohalikud liigid ekspansiivseteks (liik hakkab mingitel põhjustel vohama) muutuda. Põhjuseid võib olla hulgaliselt ja äärmiselt erinevaid. Invasiivsete liikide uurimisega tegelevad teadlased tänapäeval kogu maailmas.  

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.