Sukelpartide sügisränne - merivart

Enviado por Looduskalender el Mié, 23/09/2020 - 11:11
Autorid

Fotod Kaarel Kaisel ja Arne Ader

Merivart

Merivart

Cuerpo

 

Merivart      Aythya marila

 

Alustuseks peaks teadma, et merivartide pesitsemine piirdub meil ainult üksikute pesitsuspaaridega, aga tundraaladel pesitsenud läbirändajaid on palju ja mitte ainult rannikul vaid linde märgatakse ka sisemaa veekogudel, aga mitte nii arvukalt, kui rändajad rannikul. Sukelpartide rändeseltsingud toituvad peamiselt rannakarpidest, vähkilaadsetest, harjasussidest, pisilimustest, aga meile talvituma jääjad parema puudusel ka veetaimedest.

Kuidas merivarte ära tunda?  

Kergemini määratavad on pardipruunid emaslinnud sest neil võime märgata nokatüvikul laia valget rõngast mõnel isendil ka väike sama värvi põselaik (Kaarli fotol kenasti nähtav), aga tumedamalt hall nokk, kui isaslinnul. Lennupildis näeme valget tiivaküüdust ja määrdunult valget kõhualust. Suure ja ümara peaga sukelpartide kehapikkus poole meetrit ringis ning kaalu umbes kilo.

Noorlinnud sarnanevad emaslindudele, aga nende nokatüvikul on vähem valget.

Puhkesulestikus isaslinnud on veidi liigikaaslastest veidi kogukamad, pea, rind ja selg pruunika tooniga ning sinihalli nokaga.

Rände kõrgaeg kestab kuni oktoobrikuu esimese nädalavahetuseni, aga enamus lindudest lahkub meilt koos novembri lõpuga, kuid mingi osa läbirändajatest jääb meile talvituma, mida aasta edasi seda arvukamalt.

Tutvustame sügise jooksul läbirändavaid uju- ja sukelparte lindude massrände aegu, kui nad on kergelt märgatavad. Vaatleja saab täheldada lennupilti, toimetamise kaugust rannikul ja muidugi saavad huvilisele liigid tuttavamaks.

Merivartide vaatlused: LINK

Merivardid

Merivardid ( www.loodusemees.ee )

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.