Väärtuslikest taliseentest

Enviado por Looduskalender el Lun, 23/11/2020 - 14:14
Autorid

Foto Vello Keppart

Imagen
Taliseen puidu-sametkõrges
Cuerpo

Taliseen puidu-sametkõrges

 

Puidu-sametkõrges      Flammulina velutipes

 

Puud on pea kuu aega meie metsades juba raagus, aga sügisene seeneaeg kestab sest kestvad öökülmad pole veel saabunud. Lehter-kukeseeni leiab kergemini männikutest, kus korjamist ei sega puudelt varisenud lehevaip. Seenesõber teab millistest kasvukohtadest otsida harilikke kukeseeni, narmikuid või austerservikuid.

Aga täna vaatleme puidu-sametkõrgeseid sest selle taliseene viljakehi võis märgata hulganisti kasvamas juba oktoobrikuus, kui Vello neid Jõgeva kandis pildistas.

Puidu-sametkõrges on värskelt tarvitav ja tegelikult meil ainus talvine söögiseen, millele kulinaarses mõttes tähelepanu osutada ja ka proovida. Aasias Enoki nime all tuntud seen on suisa kultuslik. Meil hindamatult vähe kasutatud, mida on suisa patt tutvustamata jätta.

Sametkõrgeseid leiame nii linnaparkides, kui aedade viljapuudel kasvamas, aga oleme alati toonitanud NB! linnadest ei tohi söögiks tarvitatavaid seeni korjata!

Sametkõrgeste kasvukohtadena võiks vaadata pajustikesse, kus seen kasvab elavatel puudel, vahel mitme meetri kõrgusel nii et kättesaamisega võib suisa tegu olla, kuid ka maapinnal lebavatel pajuokstel. Vahel leiame seeni ka pärnatüvedelt ja nagu juba öeldud ka viljapuudelt.

Kena välimikuga puidutüvel kaugele paistvate seente kübarad on mesikollased kuni oranshpruunid, paksult limased ja triibulise kuni kaheksa sentimeetrise seenekübara servaga. Seene eoslehed on mustjaspruuni sametise jala külge kasvanud ja peaks teadma, et seenejalad on kõhrjad ja vintsked. 

Piltidel olevad seened kasvasid suisa maapinnal. Rohu ja kõdu all lebaval vanal pajuoksal

Piltidel olevad seened kasvasid suisa maapinnal. Rohu ja kõdu all lebaval vanal pajuoksal

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.