Osa siilidest ikka veel liikvel

Postitas Looduskalender - K, 07.11.2018 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Siil vahtra all

Siil vahtra all

Sisu

 

Harilik siil         Erinaceus europaeus

 

Hoolimata eelmise nädala külmadest ilmadest on siile ikka veel liikumas nähtud. Põhja-Eestis kasvab rohi, langenud lehtede alt leiab ikka veel midagi söödavat ja õhusooja jagub päevasel ajal pea kümne kraadi jagu. Selliste „sügishallide“ ilmadega võima märgata siile toimetamas suisa päevasel ajal.

Noored, tänavu ilmavalgust näinud siilid peaksid talveunne heitmisel kaaluma vähemalt seitsesada grammi. Suured vanaloomad võivad kaaluda kuni paar kilo. Talveune aegseks organismi toitmiseks kasutatakse sügisega kogutud varuaineid. Kehatemperatuuri hoidmiseks on lihaskudedesse peitunud nn „pruun rasvakiht“.

Siili kodu

Siili kodu

Juba talveunes siili hapniku- ja energiatarve muutub suvisest oluliselt väiksemaks: kehatemperatuur võib langeda isegi kuni +4 kraadini ehk siis suvisega võrreldes üle kolmekümne kraadi. Aeglustub hingamine suviselt mõnekümnelt korralt, üheksa korrani minutis.

Aga siili organismis tekkivad talvel rasva „põletamise“ tagajärjel jääkained ja niiskus ning seetõttu peab loomake iga seitsme kuni kümne päeva möödudes tõstma oma kehatemperatuuri, et virtsata. Külmakraadide lisandudes kulub varuaineid oluliselt rohkem, et madalat kehatemperatuuri säilitada, aga aastatuhandeid on siilisugu sellega ju hakkama saanud.

Talveunne suikunud siilid ei ole teovõimelised ega suuda häirimistele reageerida. Just kogenematutele noorloomadele võib saatuslikuks saada läbisadav talvepesa, mis toob kaasa loomakese märgumise ning ilmade külmenedes jäätumise. Samuti ei suuda talveunes siilid endid kaitsta teiste ründavate loomade eest.

Siilid on enamalt jaolt inimkaaslejad. Juhul kui oled märganud oma elamise lähedal siili talvepesa haohunniku näol, siis võiks ainult kuhja tipu katta näiteks kile, tõrvapapi või miski käepärasega ja vaikselt raskemate puuokstega kinnitada. Tervet haohunnikut ei tohi mingil juhul kinni katta sest siis võib talvepessa tekida õhupuudus, kondensaat, hallitus ja kasu asemel võib talvituja hoopis hukkuda.

 

Haohunnik aianurgas sobib siilile pesaks. Otepää kirikuaed

Haohunnik aianurgas sobib siilile pesaks. Otepää kirikuaed

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.