20. NÄDAL 11.5.2020.- 17.5.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 19.05.2020 - 09.09
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Värviline päikeseloojang esmaspäeval
Sisu

Värviline päikeseloojang esmaspäeval

Ilmad olid mai teise kolmandiku kohta külmad.

Kui tavaliselt on mai teisel dekaadil siinkandis ööpäeva keskmine õhutemperatuur olnud juba kümne kraadi ja üle sellegi, siis lõppenud nädalal kõikus ööpäeva keskmine õhutemperatuur 3,3...9,7 kraadi piires.

Kõige soojem oli ilm esmaspäeval, kui maksimaalne õhutemperatuur tõusis 18,5 kraadini. Järgneva nädala jooksul tõusid päevased temperatuurid ainult 10...12 kraadini ja öösiti langes termomeetrinäit õhus -2,2...2,5 kraadini. Külmakraade esines õhus kahel ööl – kolmapäeval ja reedel.

Vihma sadas peaaegu kõigil nädalapäevadel ja aegajalt tuli vihma sekka lumekruupe. Sajuta jäi ainult teisipäev. Nädala sademete summaks kogunes 18 mm.

Mullakoorik takistab herne tärkamist

Mullakoorik takistab herne tärkamist

Jahedate ilmadega oli taimede areng aeglane. Efektiivsete (üle 5 °C) temperatuuride kogunenud summa järgi on looduse areng vaatamata väga soojale varakevade algusele vaatlusrea (1922- 2019) keskmisest ligikaudu nädala ja normist (1981-2010 keskmine) pooleteise nädala võrra maha jäänud.

Saare õied avanesid

Saare õied avanesid

Kevadlillede õitseaeg on tänavu pikk. Puude lehtimine on aeglane. Metsad jätavad endiselt raagus mulje, kuna haab ja sookask on alles lehtedeta, arukaskede ja leppade lehed pisikesed.

Talirüps alustas õitsemist

Talirüps alustas õitsemist

Põldudel on varasemad kevadkülvid tärganud, talirüps alustas õitsemist.

Endiselt võis näha haneparvi põldudel. Metsades oli kuulda rohkesti linnulaulu. Saabusid pruunselg-põõsalind ja nädala lõpuks ka piiritaja.

 

Jõgeval 18.5.2020.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.