Kalendrisuvi algab kell 12.14

Postitas Looduskalender - T, 21.06.2022 - 11.31
Autorid

 Foto Arne Ader

Suur Taevaskoda

Suur Taevaskoda ( www.loodusemee.ee )

Sisu

Põhjapoolkera elanikel saab pööripäev jääda kas 20. või 21. juunile. Sel ajal toimub nn päikeseseisak ehk Maa telg kõige rohkem Päikese poole kaldu.

Tänavu algab meil kalendrisuvi 21. juunil veidi peale keskpäeva kell 12.14.

Muinaseestlastele oli pööripäeva aegne leedopüha koos leedotulega äärmiselt märgiline. Jaanipäeva nimi ning tähistamine võeti meil omaks visalt ja sunniliselt peale ristisõdijate saabumist Liivimaale.

Veel 1578. aastal märgib kroonikakirjutaja Balthasar Russow „Liiwimaa kroonikas“ eestlaste kommet pööripäeval leedopüha tuletegemisega tähistada, et selle asemel Jaanipäeval kirikus käia.

Varasuve saabumise loodusmärkideks peetakse õunapuude õitsemise lõppemist, pihlaka õitsemist, rukki loomist ja piiritajate saabumist. Lõuna- ja Põhja-Eestis oli tänavune kevade üleminek varasuveks umbes kümne päevase vahega.

Fenoloogilise südasuve saabumist tähistab loodus koos hariliku pärna õitsemise algusega ja siis peaks meil õhusooja olema ööpäevas keskmiselt kuni viisteist kraadi või isegi rohkem. Ilmateenistus lubab meile jaaninädala lõpuks päevasel ajal umbes kolmekümne soojakraadiga kuumalainet.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.