Valge põdramullika lugu

Опубликовано Looduskalender - чт, 07/11/2019 - 14:29
Autorid

Rajakaamera pilt Ahto Täpsi

Изображение
Eilne rajakaamera pit
Содержимое

Eilne rajakaamera pit

 

Põder      Alces alces

 

Pea igal aastal on kohatud albiinolisi loomi Eestis. Eks nende olemasolust annavad teada rajakaamerad ja siis on põhjust ka isendeid otsima minna. Kirjutatud on aastate lõikes põtradest, punahirvedest, kui metssigadest, kes kõik suurulukid.

Selline ebatavaline välimus ja salapära on põhjustanud muistsetel aegadel nii legende, müüte, kui erinevate rahvaste muinasjutte ning sageli on selliseid isendeid peetud „loomjumalusteks“ ehk ülistatud ebaloomulike võimetega kuni kõnevõimeni välja

Pildil oleval põdra puhul on usutavalt tegu kaasasündinud pigmendivaeguse ehk leutsismiga. Leutsism on albinismile sarnane konditsioon, mis aga ei mõjuta silmade värvust ega ka nägemisvõimet.

Kuidas näeb välja loom või inimene albinismi puhul? Esineb nii osalist, kui täielikku värvaine ehk pigmendi melaniini puudumine ja seetõttu on nii nahk, kui karvkate  tavalisest tükk maad heledamad. Albinism ei ole seega haigus, vaid geneetiline defekt, kuigi sarnastel isenditel võidakse täheldada kuulmispuudet ja vähenenud immuniteeti, mis mõjuvad omakorda elujõulisusele.

Tegelikult on sellise välimikuga loomadel raskem suhelda nii liigikaaslastega, kui leida omale paljunemiseks vajalikke kaaslasi.

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.