Meie hallidest samblikest

Опубликовано Looduskalender - сб, 09/12/2020 - 16:16
Autorid

Pildistas Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Изображение
Alpi põdrasamblik ja harilik põdrasamblik
Содержимое

Alpi põdrasamblik ja harilik põdrasamblik

 

Alpi põdrasamblik           Cladina stellaris

 

Harilik põdrasamblik      Cladina rangiferina

 

Mahe põdrasamblik       Cladina mitis

 

Nii seeni, kui pohli meie metsades jagub ja korjajaid on metsades rohkesti. Kõige silmahakkavamad seente ja marjade kasvukohtadel on muidugi hallid samblikud.

Vaatleme siis meie halle samblikuid.

Pole sugugi lihtsalt nii et, samblad kasvavad maapinnal, aga samblikud puudel, aga segadust tekitavad ka väga sarnased nimetused – sammal ja samblik.

Samblikud kasvavad nii maapinnal, puudel, kui kividel, aga veel umbes kolmekümne aasta eest liigitati samblikud taimeriiki ehk lähedasteks sammaldele. 

Nüüdseks teame, et samblikud kuuluvad seeneriiki ja on lisaks kõigele  liitorganismid ning liigitatakse neid domineeriva seene järgi. Osad seened on kohastunud püsivalt koos elama, kas vetika või tsüanobakteriga. Eestis on teada ligi tuhat seeneliiki, mis moodustavad samblikke, aga alpi põdrasamblik on teistest sõsarliikidest lihtsalt silmatorkavam.

Meie looduses kasvad suursamblikke üle kolmesaja liigi ja pisisamblikke umbes kuusada liiki. Aeglase kasvuga samblikel on raske taimedega konkureerida, aga nende võime on asustada teistele sobimatuid kasvukohti: kive, puutüvesid jne.

Alpi põdrasamblik

Alpi põdrasamblik  ( www.loodusemees.ee )

Põdrasamblikke tuntakse kindlasti kõige paremini ja silmatorkavaim neist on muidugi kuplilise põõsasja kujuga alpi põdrasamblik, mis on valitud 2020. aasta seeneks.

Alpi põdrasamblik jagab sageli kasvukohta teiste samblikega jagada ja see hakkab hästi silma.

Valkjashalli, kergelt kollaka tooniga alpi põdrasamblik kasvab nii liivastel, kui turbamuldadel: nõmme- või palumetsades, liivikutel või rabades.

 

Harilik põdrasamblik

Harilik põdrasamblik

Harilik- ja mahe põdrasamblik on värvilt säravhallid, aga on toonilt veidi erinevad, kasvades nii üksikute „tuttidena“, aga võivad katta pinnast suisa vaibana.

Hariliku põdrasambliku hall on kergelt sinaka tooniga, pruunikad ümarad tipuharud hoiavad enam vähem ühes suunas kasvades kuni viieteist sentimeetri kõrguseks.

Veidi madalakasvulisema mahe põdrasambiku pealmised harud on peenikesed ja ümmargused, kasvukõrgus jääb kuni kümne sentimeetriseks. Värvuselt pigem hall või veidi kollaka tooniga hall.  

 

Mets-põdrasamblik          Cladonia arbuscula

 

Vähema esinemissagedusega mets-põdrasamblik sarnane väga mahe põdrasambikuga.

Kui peaks olema huvi teda saada, kummaga sarnastest liikidest tegu, kui maitsta, siis mets-põdrasambliku korral tunneme suus kibedat maitset, mis tuleneb usniinhappest, mahe põdrasambik on aga täiesti maitsetu.

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.