Haneseire loenduspäevad pühapäeval ja esmaspäeval

Опубликовано Looduskalender - пт, 09/18/2020 - 18:18
Autorid

Ornitoloogiaühing tuletab linnuhuvilistele meelde

Foto Arne Ader

Salmi rannaniit. Matsalu

Salmi rannaniit. Matsalu ( www.loodusemees.ee )

Содержимое

Haneseire aasta viimane loendusperiood kestab 14.–28. septembrini, kesksed loenduspäevad on 20.–21. septembril. Eriti oodatud on hallhane vaatlused rannikualadelt.

Kõige efektiivsem on hanesid loendada hommikusel väljalennul ööbimispaigast või õhtusel sisselennul ööbimispaika, milleks on mererand, siselaht, järv, raba, polder. Loendus peab algama kindlasti tund enne päikesetõusu ja kestma vähemalt kella 10-ni või kuni loendaja on kindel, et kõik haned on siirdunud põldudele. Õhtune loendus peab algama kolm tundi enne päikeseloojangut ja kestma pimedani.

Kolmas variant on loendada hanesid päevasel sisselennul puhkepaika kella 10 ajal või hanede peatuse ajal nende päevases puhkepaigas kella 13–14 ajal, loenduse kestus peaks olema vähemalt tund. Puhkepaigas võib koos olla tuhandeid hanesid ja siis on lindude arvukuse hindamine keerulisem. Seepärast tasub haned mitu korda üle lugeda, et veenduda loendustulemuse õigsuses. Kui loendada hanesid põldudel päevase toitumise ajal, tuleb veenduda, et linde ei loendata topelt.

Tulemused tuleb pärast loendust sisestada andmehalduse keskkonda PlutoF:

https://plutof.ut.ee

või loodusvaatluste andmebaasi:

https://lva.keskkonnainfo.ee/)

aga või saata e-postiga seire koordinaatorile Ivar Ojastele aadressil:

ivar.ojaste@gmail.com

Haneseire eestvedajaks 2020. aastal on Eesti Ornitoloogiaühing. Kevadised loendusperioodid olid aprillis ja mais. Loendusandmed on vajalikud hanede rändepildi kaardistamiseks, samuti kasutatakse andmeid hanede kaitse- ja ohjamiskava koostamisel.

Lisainfo:
Ivar Ojaste, haneseire koordinaator
ivar.ojaste@gmail.com
www.eoy.ee

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.