Must-toonekure pesakaamera Jõgevamaal 2022

Опубликовано Looduskalender - чт, 04/14/2022 - 00:30
Autorid

Tekst: Urmas Sellis, Triin Leetmaa

Содержимое

YouTube kanal | otsestriim | foorum

Must-toonekure pesadel on tänavu Eestis kaks kaamerat, üks Karula rahvuspargis ja teine Jõgevamaal. Jõgevamaa pesa (“Must-toonekurg2”) jälgime teist aastat.

Jõgevamaa must-toonekurgede pesitsusterritoorium on teada alates 1990ndate algusest, mil seal oli mitmel aastal edukas pesitsus. Muuhulgas pesitses seal ka Eesti esimese pesakaamera staar must-toonekurg Tooni. Kaamera oli küll juba Tooni uuel pesa mitte praegu kaameras nähtaval. Peale Tooni lahkumist jäi see pesapaik viieteistkümneks aastaks asustamata (niipalju kui teame). 2020. aasta must-toonekure seire käigus selgus, et kured on vana tehispesa uuesti kasutusele võtnud ja poollagunenud pesaalusel ka edukalt pesitsenud. Arvestades must-toonekure väga halba käekäiku Eestis oli vana koha taasasustamine suureks üllatuseks. 2021. aasta varakevadel ehitasime laguneva pesa asemele uue pesaaluse ja paigaldasime sellele infrapunasensoriga kaamera, mis võimaldas pesas toimuvat jälgida ka öösel.

Kurekaamera 2022

Pesaomanik, kes sai nimeks Jan, saabus 2021. aastal esmakordselt pesale 10. aprilli hilisõhtul. Pikalt oli isaslind üksi, sest emaslind Janika saabus alles 2. mail. Emaslinnu hilise saabumise tõttu jäi pesitsuse algus pea kuu aega hilisemaks kui must-toonekurgedel tavaliselt. Seetõttu lennuvõimestusid kolm poega alles augusti lõpul. Kuna sel ajal suunduvad vanalinnud juba rändele, viisime kurepoegadele pessa lisatoiduks kala. Kolmest lennuvõimestunud pojast kaks hukkusid pesa läheduses. Kolmas, kellel sobivalt nimeks Julge, lendas esialgu läände Gotlandi suunas. Avamerel tema jõud rauges ning ta maandus Primorskisse suunduval tankeril, millega sõitis laevajänesena Hiiumaa naabrusesse. Sealt võttis Julge uuesti suuna lõuna poole. Tema satelliitsaatja signaal kadus Pariisi lähedal (loe Julge seiklustest pikemalt rändekaardilt). Tänavu saabusid vanalinnud pesale 8. ja 11. aprillil. Rõngadi neil ei ole. Kas tegu on samade lindudega, kes siin eelmine aastagi pesitsesid, vajab veel veidi uurimist.

Eesti must-toonekurgede tulevik on tume. Liigi arvukus on pikka aega vähenenud ning viimaste hinnangute järgi pesitseb Eestis vaid 50-70 paari must-toonekurgi. Populatsioonis on juba mitmendat aastat täheldatud paariliseta lindude suurt osakaalu ning tõenäoliselt on puudus just emaslindudest. Seni pole teada selget põhjust, miks see nii on. Pesapoegade hulgas on mõlema soo osakaal ligikaudu võrdne. Seega tütred kaovad enne pesitsemist või lähevad mujale elama. Lisaks on pesitsevate lindude verest leitud kõrget elavhõbeda sisaldust, mis põhjustab muutusi lindude käitumises, väiksemat sigivust ja nõrgemat immuunsüsteemi (vt lisaks siit).

Pesa juures kasutame infrapuna kaamerat, mis võimldab pilti edastada ka ööpimeduses. Must-toonekure puhul pole kaamerat vaja väga maskeerida. Seni pole me märganud, et kaamera pesitsevaid isendeid häiriks. Pigem on vanalinnud mõnel korral tahtnud kaamerat pessa tõsta kui eemale vajunud pesamaterjali. Kaameraülekanne toimub mobiilse interneti kaudu. Edasi liigub pilt Eestimaa Looduse Fondi serverisse, kus toimub video YouTube voogedastuseks ettevalmistamine ja salvestamine. Vaatajatele edastatakse otseülekannet läbi Kotkaklubi YouTube kanali. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks kui tehnilistel põhjustel muutub ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning metsisemängu kaamera. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee)

Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil mingit projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus on toetanud kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.

Must-toonekure pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv, kaamera paigaldus ja info jagamine

Beta-Grupp - kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi

Looduskalender - kaamera foorum veebis

Eestimaa Looduse Fond - serveriruum

Keskkonnainvesteeringute Keskus - finantstugi igapäevasteks tegevusteks ja teenusteks

Mitmed eraannetajad -  ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine

Tuhanded vaatlejad - kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!

 

       

          

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.