Septembri viies nädal: Vikerkaaremäng

Postitas Looduskalender - E, 01.10.2018 - 09.09
Autorid

Kirjutas ja pildistas Kristel Vilbaste, esitatud Vikerraadios

Sisu

Nii hea, et meil Eestis on ikka neli aastaaega. Kui sügisele eelnesid kaunid vikerkaared sabistavate vihmasadude taustal, siis päris sügis algas pangevihmadega.

Ja mitte ainult taevast ei tulnud vett, vaid tormituuled ajasid ka mere kõrgeks.

Pärnus tõusis meri üle kallaste ja linnalehmadest said korraga merilehmad, aga lehmade kinnipüüdjal jäid ümber müütiliste lainetest kerkinud merilehmade nõiaringid tegemata ja nad muutusid linnalehmadeks tagasi, seega jäi rikkus Pärnu rahva õuele tulemata.

Siiski tähendab mere tõus koguni poolteist meetrit ja sellele tõusule võib veel jätku tulla, seda, et kuivanud rabakraavid saavad vett täis, ojades hakkab peale vihmasid taas vesi vulisema ja kaevupõhjas võib varsti jälle vesi läikida. Sest vesi ei pääse enam ära voolama.

Aga vesi ei tõusnud vaid Pärnus vaid kõikjal said rannaniidud korralikult suveväsimusest puhtaks pestud, Looduskalendri Matsalu rändekaamerast võis tormimöllu vaadata terve päeva ja vahepeal tõusis meri päris kaamerani. Rännet sellises kõvas tormituules ei käinud, linnud kössitasid vaikselt peidupaikades ja ei andnud end üldse näha.

Siiski jõudsid ühel vaiksemal hetkel minu aeda esimesed suurnokad, need papagoide moodi linnud, ploomikive ragistama ja sabatihaste sidinat oli võsast kuulda. Linnud tõttavad, kui vähegi saavad. Sest nädala alguses oli meil esimene öökülm. See sadas küll maale kuidagi paiguti ja minugi aias oli vaid kaks suurt jäähalla laiku, aga õrnad lõunamaa taimed on rõdul täiesti alles.

Hall maas

Aga on üks asi, mida sel aastal ei ole. Ei ole pihlakamarju puude otsas. Esimesed rändavate rästaste parved vaatavad nõutult tühjasid pihlapuid ja söövad end käärivatest õuntest purju.

Torm ei suuda veel puude otsast rebida kõiki õunu ja ammugu mitte puulehti, sest puulehed on veel üsna rohelised ja vaid toomingatelt on sügise käsi latvadest lehti roobitsenud.

Sügisene õunapuu õis

Aga valgus on nii päeval, päikese ajal, kui ka öösel täiskuu ajal, nii ere, et taimed peavad seda rõõmsaks kevadeks. Leidsin ERMi viljapuude aiast rõõmsalt õitseva Tellissaare.

Aga üht tahavad loodusinimesed autojuhtidele südamele panna. Olge uuest nädalast ja eriti nädalavahetustest teedel ettevaatlikud.

Käes on aeg ajujahtida meie suuri sarvilisi, põtru ja hirvi. Nende järeltulev põlv peab nüüd tehtud olema ja sarved tuleb loovutada jahimeestele. Eks vastu punnimine aja nad teedele autode ette.

Neljapäeval aga oli taevas kaunis halo, mis näitas, et taevas oli juba jääkristalle täis.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.