Rahvuslooma sünnipäeval: kuidas aasta on läinud

Postitas Aasta Loom - T, 23.04.2019 - 10.00
Avapilt
Sisu

Maal näituselt "Võsad ja villemid". Näitus Eesti Loodusmuuseumis jääb avatuks kuni 10. juunini.

 

Täna, jüripäeval 23. aprillil tähistab Eesti rahvusloom hunt oma esimest sünnipäeva. Sünnipäeva puhul avatakse Eesti Loodusmuuseumi trepigaleriis näitus "Võsad ja villemid“, avamissündmusel tutvustatakse ka rahvuslooma uut logo ning kokkuvõtteid rahvuslooma käekäigust teevad teiste hulgas zooloogid Aleksei Turovski ja Peep Männil. 

Rahvuslooma nimetamisest on möödunud aasta ning selle aja jooksul on rahvuslooma meeskond koostöös lambakasvatajate,looduskaitsjate, teadlaste ja jahimeestega otsinud ja välja töötanud lahendusi, et tagada rahvuslooma pikaajaline hea käpakäik – ehk hundid söönud, lambad terved.

"Jahimeestele möödus esimene rahvuslooma aasta tavapäraselt,“ ütles Jahimeeste Seltsi tegevjuht Tõnis Korts. „Nii nagu rahvuslooma meeskonnas kokku leppisime, ei mõjuta rahvuslooma staatus hundi küttimist arvukuse reguleerimise eesmärgil,“ rääkis Korts. 

Eelmisel aastal käivitasid jahimehed suurkiskjate, sh hundi, vaatluste kogumise jahinduslikku infosüsteemi Jahis. „Sellelt loodetakse abi hundi jahimeeste poolse arvukuse senisest täpsema määramise osas. Loodame sellel aastal katta vaatlustega kogu Eesti," lisas Korts.

Eesti Teriloogia Seltsi juhatuse esimees Peep Männil ütles, et rahvuslooma valimiste ajal mõnedes ringkondades valitsenud hirmud, et hundi valimine rahvusloomaks suurendab konflikte, ei ole realiseerunud ning pigem on näha vastupidist tendentsi. „Kõige suurem rõõm on näha, et aina enam jahimehi hindavad hunti kõrgelt ning hundivihkajatest jahimehed hakkavad tasapisi vähemusse jääma," sõnas Männil. 

Rahvuslooma sünnipäeva puhul täna Eesti Loodusmuuseumis avatava maalinäituse loojateks on Tartu Harrastuskunstnike Stuudio ning väljapanek kannab nime „Võsad ja villemid“. "Rahvusloom hunt kõnetas meid väga,“ ütles Ülle Koppel Tartu Harrastuskunstnike Stuudiost. „Hundil on eesti rahvakultuuris üle 500 nime, üks nendest on võsavillem. Sellest tekkis mõte lahutada need kaks nime ja siis otsustasimegi need teemadena maalida: „ võsad“ ja „villemid“," seletas ta.

 
maal

Rahvuslooma esimese sünnipäeva puhul saab hunt endale ka logo, mille on disaininud kunstnik Asko Künnap. "Hundiga on nagu kuradi või üleaedsega – annad sõrme, võtab käe. Alul oli va susi aasta loom, siis juba rahvusloom," nendib kunstnik, kes juba 2013. aastal hundile esimese logo disainis ja kolm hunti lõvide asemel vapile tõstis. Uue logol on aga üks hunt ning see võetakse kasutusele rahvusloomaga seotud tegevustes ja kodulehel, mida on aasta jooksul toetanud Olerex ja Karu Katus. Logo on valminud Liviko ja Olerexi toel ning huvilistele tulevad rahvuslooma temaatikaga särgid ja märgid müügile Olerexi tankla poodidesse.

Rahvuslooma tegevustega saab ennast kursis hoida rahvuslooma kodulehel ja Facebookis. 

Helen Arusoo

 

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.