Rahvusloom

Ühesilmne hundimamma - Yellowstone´i vanim susi

Postitas Aasta Loom - P, 16.06.2024 - 14.19
Avapilt
Sisu

Kui hoiad eemale võõrastest huntidest, väldid ohtlikke saakloomi ning inimeste elupaiku, võid metsikus looduses elada sama vanaks kui su sugulane koer elab inimese juures. Ameerika hundiemandal 907F  täitus tänavu 11 aastat.

Tekst: Laura Kiiroja
Foto: Yellowstone Wolf and Cougar Project

 

Kui eelmine kord jagasime filmisoovitust, siis seekord üht podcast´i soovitust. Nimelt tuli Voices of Greater Yellowstone taskuhäälingul 30. mail välja episood Yellowstone’i noore ja inspireeriva hunditeadlase Kira Cassidyga.

 

Filmisoovitus: dokumentaalfilm huntidest
Avapilt
Aasta Loom P, 09.06.2024 - 12.10
Sisu

Julia Huffmani väga hea dokumentaalfilm "Medicine of the Wolf" on nüüd saadaval vaid 0.99 Ameerika dollari eest. Eurosentides läks see maksma 0.92 ning film on kenasti Eestimaal alljärgnevalt lingilt vaadatav: https://medicineofthewolf1.vhx.tv. Soovitame väga!

VIDEO: saage tuttavaks - tumehunt! Aasta Loom P, 02.06.2024 - 15.24
Sisu


 

Tumehunt, keda siin videoski näete, on kõige ohustatum hundiliik. Kui 2021. aasta sügisel teile tumehundist rääkisime, elas looduses teadaolevalt vaid 8 isendit. Nüüd on põhjust veidi rõõmustada, sest aastataguse seisu kohaselt (2023 juuni) elas looduses juba 35 tumehunti! Loodetavasti on neil ka tänavu juurdekasvu.

Kui vanaks elavad hundid? Aasta Loom P, 26.05.2024 - 17.28
Sisu

 

Kui vanaks elavad hundid? Vastus sõltub paljuski hundi elutingimustest. Loomaaias peetakse 10-aastast hunti juba vanaks, 14 aastat elatud hundielu igati tubliks saavutuseks ning ei ole ka teab mis erakordsus, kui mõni võsavillem elab näiteks 17-aastaseks. Looduses on aga hoopis teised lood ning piirkonniti võib huntide oodatav keskmine eluiga tublisti erineda.

Toitu "varuda" meeldib lisaks hundile ka karule ja ilvesele
Avapilt
Aasta Loom P, 19.05.2024 - 13.25
Sisu

Hiljuti pöördus meie poole üks kodanik, kelle arvates hunt ei sobi sugugi Eesti rahvusloomaks, vaid selleks peaks olema karu. Peamiseks argumendiks oli arvamus, et hunt murrab “lõbu ja ahnuse pärast”, samas kui karu on hea loom, kes võtab ainult seda, mida koheselt vaja. Eks selliseid arvamusi on nende seas, kellele hunt ei meeldi, varemgi ette tulnud. Arutlesime seda teemat natuke Rahvuslooma ümarlauas (mille liikmete hulgas on nii ulukieksperte ja biolooge, lambakasvatajaid kui kiskjakahjude hindajaid) ning otsustasime seal esile kerkinud teadmisi-kogemusi teiegagi jagada.  

Foto ja tekst: Laura Kiiroja

 

Ilusat emadepäeva!
Avapilt
Aasta Loom P, 12.05.2024 - 13.52
Sisu

Tänase emadepäeva puhul pöörame tähelepanu sellele, kuivõrd fantastilised on hundiemad. Hundid on tuntud ka imetlusväärse isahoolde poolest, kuid mis seal salata, hundikarja “siseminister” on siiski juhtemane ning perekonnasisestes tähtsates otsustes on just temal lõppsõna.

 

Tekst: Laura Kiiroja
Foto: Wikipedia. Kõige ees sammub Null Kuus, talle järgnevad tumedakasukalised vennad #755 (keskel) ja #754. Pilt on tehtud märtsis 2012.

 

Seekord tutvustame teile üht vägevat hundiema, keda muuhulgas peetakse ka Yellowstone’i rahvuspargi kõige kuulsamaks ja armastatumaks hundiks. Nimeks on tal teaduslikult #832, kuid kohaliku rahva seas tunti teda 2006. sünniaasta järgi kui Null Kuus Emane ning National Geographic tituleeris ta oma filmis She-Wolf’iks.

 

VIDEO: Hundikutsikad müramas Aasta Loom P, 05.05.2024 - 17.31
Sisu


Täna, 6 aastat tagasi avaldasime oma esimese rahvuslooma postituse. Teemaks oli hundikutsikate esimesed elunädalad. Kuna teema on aktuaalne ka praegu - on ju ometi mai algus, mil Eestis on tihe hundikutsikate sündimise aeg - siis on paslik tähtsa verstaposti puhul teemat korrata.

 

Soojad talved on põtradele kergemad, huntidele raskemad
Avapilt
Aasta Loom P, 28.04.2024 - 14.58
Sisu

Talv kadus tänavu kiiresti nii mõneski maailma paigas. Näiteks Michigani osariigis (USA) asuval Isle Royale´i saarel oli rekordsoe talv. Nagu kohe selgitame, on põtradel selle üle ainult hea meel. Huntidel, taimestikul ja teadlastel aga mitte.

Tekst: Laura Kiiroja
Foto: NPS/John Vucetich, Michigan Technological University

 

Isle Royale´i saar on pakkunud teadusmaastikule ainulaadse võimaluse uurida loodust kontekstis, kus inimmõju on minimaalne. Inimeste pääsemine saarele on rangelt piiratud ning loomade küttimist seal ei toimu. Kuna ka kiskjate ja saakloomade liigirikkus on piiratud, siis on saarel olnud hea uurida hundi- ja põdrapopulatsioonide dünaamikat, inimmõjust ja konkureerivatest loomaliikidest sõltumata. 

 

Hundi sünnipäevalauas jääb lambaid vähemaks
Avapilt
Aasta Loom T, 23.04.2024 - 17.31
Sisu

Täna on rahvuslooma 6. sünnipäev ning paslik hetk mõtiskleda, et kui hundid on terved, kas lambad on ka söönud. 
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Valides hundi rahvusloomaks kuus aastat tagasi, oli ka oodata, et kaitsta tuleb ka lambaid, mitte ainult hunte. Täpsemalt lambapidajaid. Eesti maastikel sööb rohtu aina vähem villakandjaid. Kui aga kaob aktiivne lambapidamine, kaob ka Eesti kultuuri järjepidev oskus hundiga koos elada ja majandada.

VIDEO: Hundid piisonijahil Aasta Loom P, 14.04.2024 - 14.35
Sisu

Kujutage ette, et peate nälja leevendamiseks murdma endast enam kui 15 korda suurema saaklooma, kasutades ainult oma hambaid! 

 

Tekst: Laura Kiiroja
Video: Deby Dixon, 2024

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.