Rahvusloom

Uuring: kas inimestele meeldib rohkem looduslik või hooldatud mets? Aasta Loom P, 25.09.2022 - 17.15
Sisu

graafik

 

Tekst: Laura Kiiroja
Graafika: https://www.nature.com/articles/s41598-022-17862-0

 

Huntide alamliikidest
Avapilt
Aasta Loom P, 26.03.2023 - 05.05
Sisu

Kui palju on hundi alamliike?

Tekst: Laura Kiiroja
Foto: Polar Zoo (Norras)
 

 

Oleme varasemalt pisut ka erinevaid hundiliike ja hallhundi alamliike tutvustanud. Tänapäeval on hundiliikidest säilinud vaid hallhunt (Canis lupus), tumehunt (Canis rufus, ingl. k. Red wolf) ja mägikoer (Canis simensis, ingl. k. Ethiopian wolf). Kaks viimast on väga ohustatud, peaaegu juba välja surnud. Seejuures peetakse tumehunti üheks kõige rohkem ohustatud liigiks maailmas. Hiljuti lisandus hundiliikide hulka ka varasemalt hallhundi alamliigiks peetud himaalaja hunt (Canis himalayensis) - samuti kriitiliselt ohustatud liik.

 

VIDEO: rajakaamera tabamusi huntide elust Aasta Loom P, 19.03.2023 - 09.38
Sisu

Kutsikate esimesed ulgumispüüded on jäänud Ameerika Voyageurs Wolf Project´i uurijate rajakaameratele ning muu hulgas näeb seal ka hunti kala püüdmas. 
Video: Voyageurs Wolf Project
Tekst: Laura Kiiroja

 

Kuidas on möödunud huntide talv Isle Royale´i rahvuspargis
Avapilt
Aasta Loom P, 12.03.2023 - 15.03
Sisu

Jaanuari lõpus jagasime postitust USA-s Michigani osariigis asuva Isle Royale´i rahvuspargi talviste õhuvaatluste algusest. Teadlased lendavad igal sellisel päeval, mil ilm vähegi lennata lubab, väikese lennukiga mööda saart, et juba 65. aastat järjest koguda andmeid sealsete hundi ja põdra populatsioonide kohta! Maismaa tiim on suuskadel ning liigub piirkondadesse, kuhu õhutiim neid suunab. 

 

Tekst: Laura Kiiroja
Fotod: kõik kuvad on pärit Wolves and Moose of Isle Royale Facebooki lehelt: https://www.facebook.com/wolvesandmooseofisleroyale

 

Rännuhundid matkavad mitme tuhande kilomeetri kaugusele
Avapilt
Aasta Loom P, 05.03.2023 - 14.33
Sisu

Kevadtalvisel paaritumishooajal võivad ka Eesti hundid jõuda kaugele piiri taha.
Tekst: Laura Kiiroja
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Paaritumishooajal on üksikute huntide ringirändamine igati tavapärane nähtus. Otsitakse partnerit, kellega oma kari luua. Kui partner on leitud ning teiste huntide poolt hõivamata territoorium niisamuti, jääb noorpaar oma territooriumi piires paikseks. Hundid on ju tuntud kui tugevalt territoriaalsed loomad! GPS-kaelustega kogutud andmed näitavad, et huntide (eriti isaste huntide) seas on siiski ka tõelisi maailmarändajaid, kelle reisihimu ja avastamisrõõm naljalt ei lakka. Millised on seni teadaolevad pikimad hundirännakud?

 

Uuring: edukaimad hundivanemad on pikalt koospüsivad paarid
Avapilt
Aasta Loom P, 26.02.2023 - 12.24
Sisu

Piltidel hundid Lady ja Odin Saksamaal Wildenburgi loomapargis.
Fotode autor: Cornelia Arens
Tekst: Laura Kiiroja

 

Veebruar on rahvakalendris hundikuu - on huntide paaritumishooaeg. Kõik noored tegelinskid, kellel on ambitsioon tänavu oma pere luua, on vanematekarjast lahkunud ning rändavad partneri- ja territooriumiotsingul ringi. Rohkem võib kuulda olla ka ulgumist, millega loodetakse tulevase kaaslasega kontakti saada.

 

Musta värvi hallhuntidest
Avapilt
Aasta Loom P, 19.02.2023 - 10.29
Sisu

"Jooksev must hunt". Asko Künnap
Tekst: Laura Kiiroja

 

Musta värvi hallhundid on Euroopas ja Aasias väga haruldased, Ameerikas aga vähemalt mõnes piirkonnas üsna levinud - näiteks Yellowstone’i rahvuspargis on 45% huntidest musta kasukaga. Siiani oli teada, et must värv tuleneb koerte seas esinenud geenimutatsioonist, mis jõudis hübridiseerimise kaudu huntideni. Muus osas on hallhundi must värvivariatsioon suuresti müsteerium. Oktoobris 2022 avaldatud uuringus leiti aga vähemalt osaline vastus küsimusele, miks musta värvi hunte esineb osa piirkondades rohkem kui teistes.

 

Värskendame mälu - milline on suurkiskja roll looduses
Avapilt
Aasta Loom P, 12.02.2023 - 13.36
Sisu

Sloveenlased on koostanud kaks suurepärast postrit selgitamaks inimestele, milline väärtus on suurkiskjatel nii ökosüsteemi kui ühiskonna tasandil. 

Tekst: Laura Kiiroja
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Kõik elusolendid on omavahel seotud. Ökosüsteemi tervis mõjutab otseselt kõikide elusolendite (sealhulgas meie) tervist. Terve ja funktsioneeriv ökosüsteem tagab piisava taimestiku biomassi, puhta vee, viljaka mulla, tolmeldamise ja seemnete levimise, ohjab haigusi ja reguleerib kliimat - ühesõnaga kõik, mis ka meie eluks ja heaks käekäiguks oluline.

 

 

Sloveenia plakat suurkisjate rolli kohta

 

Ülemjärve hundiprojekti talvised vaatlused
Avapilt
Aasta Loom P, 05.02.2023 - 00.52
Sisu

 

USAs Ülemjärves asuva Isle Royale rahvuspargis viiakse läbi tänaseks juba 64 aastat kestnud huntide ja põtrade populatsioonide dünaamika uuringut. Tegu on maailma pikima bioloogia vallas toimuva teadusuuringuga. Igal kevadel ja suvel tehakse maismaal ekspeditsioone ning igal talvel õhuvaatlusi. Seekordne talvine õhuvaatluste hooaeg saigi 20. jaanuaril alguse. Videos saab aimu sellest, mismoodi üks õhuvaatlus toimub ja mis tunne oleks niiviisi väikese “teaduslennukiga” lennata.

VIDEO: hundid möllavad lumes - kui loomadel on hea olla Aasta Loom P, 29.01.2023 - 16.09
Sisu

Videos hullab Voyageurs rahvuspargi kolmeliikmeline Nashata hundikari. Kaks emaslooma müravad esiplaanil ning isasloom tuleb vaoshoitult järele.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.