Raudrohu ravi

Postitas Looduskalender - L, 17.08.2019 - 12.12
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

http://www.loodusemees.ee/et/pildipank/000720aa044

Raudrohi ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Mädakuu on käes ja haavad kehvad paranema. Omajagu vurhvi lisab sellele ajale veel ka praegune kuuseis – kahaneva kuu mädaaeg. Nii et see on aeg, kus iga ravisoovitus haavade ravil on kuldaväärt.

Ja mida aeg edasi, seda enam hämmastab mind eestlaste apteegiusk. Sealt toodud antiseptiku aerosoolpudel ja uhkete kirjadega plaastrid tunduvad olevat ainuvõimalikud haavaravi vahendid.

Aga kuidas vanarahvas üldse ellu jäi, kui plaaster ja antiseptik leiutamata olid?

Kindlasti mäletate, et marrastusele käib peale teelehe leht ja rauaga raiutud haavale raudrohi.

Teelehe raviomadustest on noorem põlv veel kuulnud, aga vanaemadena oleme vist unustanud lapselastele õpetamast, kuidas raudrohuga ravida. Seda, et haava ei ravita mitte selle uhke valge õisikuga, mis pragu teeservades ilutseb, vaid ikka selle pisikese säbrulise lehega, mida kõikidel muruplatsidel kasvab.

Kui vaid kummardada, siis õnnestub näputäis vere kinnipanemise rohtu korjata ka kõikjalt kesklinna haljasaladelt. Praeguste vihmade perioodil on see ka korralikult puhtaks pestud. Tarvis vaid mahlale hõõruda ja haavale panna

Ja kuigi raudrohi pole meil teadmistepõhine ravimtaim, kinnitavad isegi teadlased, et värske droogina välispidi kasutades on raudrohu lehtedel tänu vitamiin K1 sisaldusele vere hüübimist soodustav toime.

Tõsi, kui haavale panna raudrohu lehepudi, siis on see päris valus, aga olen ikka mõelnud, et hetkevalu kaalub üles pikaajalise põletiku haavas.

Vanarahvas, kel kõikjal lopsakat raudrohtu käepärast oli, kasutas selleks ka raudrohu mahla. 120 aastat tagasi on Tormast üles täheldatud: „Verihein ehk raudrohi. Lehed hõõrutakse puruks, pigistatakse sahvt välja värske haava sisse, mis kohe haava kinni kasvatab, lehed köidetakse lapiga pääle.”

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.