Vabatahtliku seire vahekokkuvõte

Postitas Looduskalender - E, 01.06.2020 - 11.11
Autorid

Keskkonnaagentuur annab teada

Image
kaart
Sisu

Kahepaiksete vabatahtlik seire saab ainult hoogu juurde!

Keskkonnaagentuur koostöös Eesti Looduseuurijate Seltsiga on Loodusvaatluste andmebaasi (lva.eelis.ee) vahendusel kogunud loodusesõprade loodusvaatlusi pea kümme aastat. Alates 2019. aastast töötasime välja aga spetsiaalsed juhised vabatahtlikele, et koguda teatud liigirühmade või koosluste kohta detailsemat infot, mis täiendaks riiklikke seireandmeid. Esimese suure ettevõtmisena asusime vabatahtlike abiga just kahepaiksete sigimise kohta andmeid koguma.
Ja siin on selle kevade esimesed tulemused:

Aprilli keskpaigas esitasime üleskutse üles otsida kodukoha veekogud, kus võiks leiduda kahepaiksed ning kõik vaatlused Loodusvaatluste andmebaasi (LVA) poole teele panna. Tänase seisuga (28.05) on LVA-sse sisestatud vabatahtlike poolt 194 kahepaiksete vaatlust.. Pea kaks korda rohkem vaatlusi võrreldes eelmise aastaga! Kuigi vaatluste arv on pea kaks korda suurem kui eelmisel kevadel, on ometi mitmed vaatlejad kirjeldanud kahepaiksete puudumist või vähesust neile teadaolevates sigimisveekogudes. Samas on riiklikku seiret läbi viivad spetsialistid maininud välitöid kommenteerides, et „konnadel on see aasta päris hea sigimiskevad“. Täpsemalt saame konna-aastat kommenteerida, kui suve lõpuks ametliku seire tulemused on laekunud ja kokku võetud.

2020. aasta kevadel on seni kõige rohkem vaadeldud harilikku kärnkonna – 71 vaatlust. Järgnevad rohukonn (49), rabakonn (25) ja tähnikvesilik (18). Viiel korral on märgatud veidi haruldasemat harivesilikku ning 16 korral juba ka rohelisi konni. Roheliste konnade tipp-aeg on aga veel ees, nii et ei tasu meelt heita, kes veel nendega kohtunud pole.
Omamoodi rekord – kõige esimene kahepaiksete vaatlus sisestati juba 20. veebruaril kui Saaremaal märgati harilikku kärnkonna.

Kõige rohkem vaatlusi on sisestatud Võrumaalt (33 tk) ja Viljandimaalt (34); järgnevad Lääne-Virumaa (30) ja Harjumaa (24). Kui mõni Valgamaalane peaks seda postitust lugema, siis siin on väljakutse teile – hetkel pole Valgamaal tehtud ühtegi kahepaiksete vaatlust, nii et Sina saad olla esimene!

Vaatlusi kahepaiksete kohta on LVA-sse sisestanud 50 inimest. Ühe seiraja poolt sisestatud vaatluste rekord on hetkel 30 unikaalset vaatlust.
Eriti uhke võib olla selle üle, et inimeste huvi vabatahtliku seire ning kahepaiksete osas muudkui suureneb, sest Keskkonnaagentuuri Facebooki grupiga „Vabatahtlik seire“ on liitunud nüüdseks juba 192 liiget!

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.