Esmaspäevast kehtivad lindude väljas pidamise piirangud

Postitas Looduskalender - L, 27.02.2021 - 09.09
Autorid

Põllumajandus- ja toiduamet (PTA) kehtestas alates 1. märtsist üleriigilise lindude väljas pidamise piirangud, et tõkestada linnugripi levikut.

Sisu

Piirangud kehtivad põllumajanduslindude ja teiste tehistingimustes peetavate lindude pidamisele välitingimustes. Lisaks keelustatakse partide ja hanede pidamine koos teiste lindudega, välja arvatud juhul, kui viiruse sissetoomise ohtu hinnata väikeseks, kas sõltuvalt kasvanduse erijoontest või rakendatavatest riskivähendusmeetmetest, mida põllumajandus- ja toiduamet peab piisavaks.

PTA keelustab looduses vabalt elavate lindude toomise kohtadesse, kus samal ajal peetakse põllumajanduslinde või teisi tehistingimustes peetavaid linde.

Lindude väljas pidamine on märtsist lubatud erandolukorras PTA loal juhul, kui nende siseruumis pidamine vääramatult seab ohtu lindude elu ja tervise. Sel juhul peab olema välistatud lindude kokkupuude looduses vabalt elavate lindudega.

Kehtestatud piirangute järgimist kontrollivad PTA ametnikud.

Linnugripi peamised sümptomid on harja, lokutite ja näopiirkonna turse; isutus, uimasus kõhulahtisus; linnud hingeldavad ja hari ning lokuti muutuvad siniseks; munatoodangu järsk langus.

Ameti soovitused selleks, et kaitsta oma kodulinde:

  • hoidke kodulinnud siseruumis ja vältige kokkupuudet metslindudega
  • ärge lase kõrvalisi isikuid oma lindude juurde
  • enne lindude juurde minemist ja nende toitmist, peske käed, vahetage riided ja jalanõud

Lindude ebatavalise suremuse märkamisel tuleks teavitada sellest veterinaararsti. Välisriigist tohib linde ja haudemune tuua vaid veterinaarsertifikaadi alusel.

Hukkunud veelindude (haned, luiged), hulganisti surnud metslindude või surnud röövlindude (kullid, kotkad) korjuse leidmisel tuleks sellest teavitada infotelefonil +372 605 4767.

Kindlasti ei tohiks ise linde kokku koguda ja neid kuhugi toimetada, sest sellega võib viiruse levikut suurendada. Vajadusel võtab amet hukkunud lindudelt proovid.

Kodulinnu surmast tuleb teavitada veterinaararsti, kes annab edasised suunised.

PTA tuletab kõikidele põllumajanduslindude omanikele meelde ka kohustust registreerida oma lindude pidamise koht PRIA põllumajandusloomade registris.

Registreerima on oodatud ka mõne kana pidajad. Ameti sõnul saab ainult niimoodi operatiivselt viiruse levikut tõkestada ja olla linnupidajale toeks.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.