17. NÄDAL 26.4.2021.- 2.5.2021. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 04.05.2021 - 08.08
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Varsakabjad ja tarnamättad
Sisu

Varsakabjad ja tarnamättad

Nädal kujunes jahedaks, eriti esimesel poolel.

Kui pikaaegsete keskmiste järgi on tõusnud aprilli viimastel ja mai esimestel päevadel ööpäeva keskmine õhutemperatuur siin kandis 7…8 kraadini, siis sel nädalal ületas keskmine õhutemperatuur Jõgeval viie kraadi piiri ainult reedel (5,8 °C). Kõige jahedam oli ilm esmaspäeval, kui maksimaalne termomeetrinäit küündis ainult 4,1 kraadini ja ööpäeva keskmiseks jäi 2,7 °C.

Nädala esimesel poolel sadas hooti vihma ja kolmapäeval ka lörtsi. Kolme päeva sajusummaks kogunes 5 mm. Neljapäeva öösel muutus taevas selgeks ja minimaalne õhutemperatuur langes õhus -3,1 °C, kusjuures 2 cm kõrgusel mulla kohal mõõdeti paari kraadi võrra veelgi tugevamat öökülma. Tugev öökülm esines ka laupäeva ja pühapäeva varahommikul (õhus vastavalt -2 °C ja -2,5 °C ja mulla lähedal -5,8 °C ja ‑6,8 °C).

Päevad olid nädala teisel poolel päikesepaistelised ning neljapäeval, reedel ja pühapäeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur 11…11,5 kraadini.

Kevadseen kuhikmürkel võilillede vahel

Kevadseen kuhikmürkel võilillede vahel

Vaatamata jahedusele muutus loodus vähehaaval rohelisemaks. Raagus metsades läks toomingas paljudes kohtades lehte. Nädala lõpuks olid lehes ka magesõstra ja läikiva tuhkpuu hekid.

Aedades hakkasid õitsema varasemad nartsissisordid ja madalakasvulised Kaufmanni tulbid.

Võsaülaste õitseaeg

Võsaülaste õitseaeg

Metsades õitsesid massiliselt võsa- ja kollased ülased, jätkus ka sinilillede õitsemine. Saabusid esimesed väike-lehelinnud.

 

Jõgeval 3.5.2021.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.