Tumehunt - hallhundi sugulane

Postitas Aasta Loom - P, 21.11.2021 - 09.23
Avapilt
Sisu

Kas Sina tead, mitu liiki hunte maailmas elab? Kas teadsid, et polaarhunt ja Mehhiko hunt on hallhundi (Canis lupus) alamliigid? Lisaks hallhundile on aga olemas ka tumehunt (Canis rufus) ehk inglise keeles Red wolf ning mägikoer (Canis simensis) ehk inglise keeles Ethiopian wolf. Neist kõige ohustatum on tumehunt, keda teile täna pisut tutvustame.

 

 

Tumehunt elab USA kaguosas. Tegu on oma kasvult hallhundi ja koioti vahepealse koerlasega, kes on tuntud punaka varjundiga kasuka poolest. 1980. aastaks oli tumehunt ülemäärase küttimise ja elupaikade hävimise tulemusena loodusest väljasurnud. Hundiliigi päästmiseks käivitati tehistingimustes elavate tumehuntide aretusprogramm. 2006. aastaks oli aretuse ja loodusesse vabastamise tulemusena metsik tumehundi populatsioon kasvanud lootustandva 130 isendini. Terve rida poliitilisi käkke koosmõjus salaküttimisega suutis need edusammud aga nullida. 

 

Tänaseks asutavad tumehundid vaid 0.3% oma kunagisest levialast. Oktoobri seisuga elab looduses teadaolevalt (ehk GPS-kaelustega varustatult) 8 tumehunti. Eeldatav populatsiooni suurus (mis arvestab ka kaelustamata isendeid) on 15-17. Neist kaks vaprakest tabati kaunil novembrikuu hommikul põllu peal jahtimas. Eks põllul on šanssi kohata hiiri ja teisi väiksemaid imetajaid, vahel ka metskitsi. Kusjuures koos videoga jagatud fotodel oli taamal näha ka mõmmikut.

 

Laura Kiiroja

 

Video ja fotod: David Busch

https://www.facebook.com/david.busch.7399/videos/587677575833347

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.