Jääkosklad on hilised läbirändurid

Postitas Looduskalender - K, 01.12.2021 - 10.10
Autorid

Fotod Arne Ader

Jääkosklad. Dirhami sadam

Jääkosklad. Dirhami sadam ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Jääkoskel        Mergus merganser

 

Jääkosklate suurem läbiränne algas paari nädala eest ehk teistest kosklatest umbes kuu aega hiljem. Tegutsevaid linde märkame nii sisevetel (jõgedel ja järvedel), kui rannikumerel, vahel suurte parvedena. Kui sisevetel hakkab moodustuma jääkaas siirduvad jääkoskalad rannikumerele või rändavad avavee otsinguil lõuna poole. Talvitujaid jääb jäävabadele aladele päris arvukalt ehk üle viie tuhande isendi. Sagedamini Soome ja Liivi lahe rannikualadele, aga pehmetel talvedel meie suurematele jõgedele.

Tänavu kevadel võis Lääne-Eestis ja meie saartel pesitseda üle pooleteise tuhande jääkoskla paari ja rannarahvas tunneb jääkosklad hästi sest neile on ammusest ajast püstitatud arvukalt „kosklakonge“ ning kutsutud kalameeste kanadeks.

Jääkosklad

Jääkosklad

Juba oktoobrikuust algas jääkoskala isaslindude sulgimine juba kirkamasse hundsulestikku ja nende alakehad omandavad üha roosama jume.

Tänavusuviste noorlindude sulestik sarnaneb pruuni peasulestikuga emaslindude omale, kuid nende seljasulestik on pruunikam.

Jääkosklad on suured veelinnud, kelle kehapikkus jääb kuuekümne sentimeetri mõlemale poolele. Suurte emaslindude kaal jääb alla pooleteise kilo ja isaslindudel kaal ei küüni kahe kiloni. Tiibade siruulatus lennupildis jääb alla meetriseks ning isaslindudel märkame valgeid tiivaküüduseid. 

Toitu hangitakse sukeldudes kuni nelja meetri sügavuselt ja vee alla suudetakse jääda päris pikalt. Jahitakse edukalt isegi suuremaid kalu sest jääkosklate ülanoka servad nn „hammastega“ ja neid võib olla kuni viisteist. Otsitakse põhjaloomastiku esindajad, karpe ja molluskeid.

Sukelpardid toimetavad vee all avatud silmadega ja tormiste ilmadega otsitakse tuulevarjulisemaid rannikualasid, kus lainetus väiksem ning vesi selgem. Jõgedel talvitujad lasevad endid allavoolu triivida, et sukeldudes paremaid toitumiskohti leida.

Jääkosklate vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.