Kullerkupuaeg

Postitas Looduskalender - R, 26.05.2023 - 08.08
Autorid

Fotod Arne Ader

Kullerkupud

Kullerkupud ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Harilik kullerkupp        Trollius europaeus

 

Kullerkupud on paljudele lemmiklilled, mida aegade jooksul maalitud, pildistatud ja luuleridades ülendatud. Kahjuks leidub looduses kauneid kasvukohti üha harvemini, sest väiksemad poollooduslikud niidud jäetakse hooldamata, mistõttu kullerkuppude kasvukohad võsastuvad, võttes lilledelt kasvuks olulise valguse ja meeleolukad vaated lihtsalt kaovad. Tulikaliste seltsi kuuluvad kullerkupud eelistavad kasvukohtadena niiskemaid niite või puisniite, vahel ka lihtsalt metsaveeri. Kasvukohti aitaks säilitada mõistlik puude ja põõsaste harvendamine.

Maikuu teisel poolel õitsele puhkevaid kullerkuppe istutavad aiapidajad loodusest ümber oma lillepeenardesse (mitmeaastane ja lühikese risoomiga „uus hoolealune“ talub ümberistutust hästi) ja sobiva mullaviljakuse, niiskuse ning valgustingimuste korral muutuvad nüüd juba hoolealused tõeliselt lopsakateks. Taimedele lisanduvad ka uued õievarred.

Kullerkupp võib looduses sobival kasvukohal sirguda kuni kolmveerand meetri kõrguseks, kuid tavaliselt jäävad taimed madalamateks. Kullerkupu vars on sile, lehed sõrmjalt lõhestunud, veidi läikivad ning püsivad veel augusti kuus rohelistena.

 

Kullerkupud

Kullerkupud

Ühelgi Eesti taimel selliseid kerajaid õisi ei ole nagu kullerkupul. Kuid erkkollased õielehed on hoopis tupplehed ja kroonlehed, mis asetsevad õie keskel väljaspool tolmukaid, on meenäärmeteks moodustunud. Emakaidki on kullerkupul rohkem kui teistel õistaimedel.

Õied levitavad omapärast „kullerkupulõhna“, kui nuusutate, vast oskate millegagi võrrelda?

Kuidas ja kes „õiekuppu“ sisse pääsevad, et kullerkuppu tolmeldada?

Tolmeldama pääsevad pisikesed putukad, kes õiekattelehtede vahelt sisse poevad, sest suurematel mutukatel pole sinna lihtsalt asja.

Õiekuppudele munevad kullerkupukärbsed ja nii saavad tolmeldajateks just õites arenevad kärbsevastsed, kes toituvad kullerkupu seemnetest.

Õite ilu püsib kullerkuputaimel paar nädalat ja ühel taimel võib olla paarkümmend kuni nelikümmend õit.

Juulikuu alul võime märgata kullerkupu õitest arenenud kuivi kukkurvilju, milles hulk seemneid.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.