Nõgeseliblikate suvine põlvkond

Опубликовано Looduskalender - пн, 07/09/2018 - 18:18
Autorid

Fotod Arne Ader

Nõgeseliblikas

Nõgeseliblikas

Содержимое

 

Nõgeseliblika suvine põlvkond        Araschnia levana f. porsa 

 

Nõgeseliblika kevadine põlvkond    Araschnia levana f. levana 

 

Nõgeseliblikate kevadise ja suvise põlvkondade ülakülje värvid ja tiibadekiri on täiesti erinevad. Kui samal liigil on kevadel ja suvel erineva välimusega isendid, siis nimetavad teadlased seda sesoonseks dimorfismiks. Varasemalt arvatigi kõnealuseid erinevateks liblikaliikideks.

Tihti võime märgata, et päevaliblikate emas- ning isasliblikad pole sugugi sarnased, kuid seda nimetatakse sooliseks dimorfismiks. Sellest meil täna juttu ei tule, aga meeldetuletuseks.

Millest siis sesoonne dimorfism on tingitud?

Liblika tiivavärv oleneb rööviku kasvueas päeva pikkusest. Tumedatiivaliste suveliblikate munetud munadest arenevad röövikud augustis-septembris – sel ajal päeva pikkus juba väheneb. Röövikud nukkuvad, viibides kogu talve diapausis. Kevadel  näemegi oranshe valmikuid maikuus lendlemas, aga nende munetud munadest arenevad röövikud juunis-juulis - kui meil pimedat aega peaaegu polegi. Nii arenevadki pika päeva tingimustes nõgeseliblikate tumeda tiivakirjaga valmikud.

Suvine põlvkonna nõgeseliblikaid võime kohata metsateedel ja -lagendikel või vahelduval põllumaastikul. Meile levisid nad ida poolt, umbes sajandi eest ning nende arvukus pisitasa tõuseb. Eile lenneldi juba põhjarannikul.

Suvise põlvkonna tiibade siruulatus jääb kolme ja nelja sentimeetri vahele. Tiibade ülakülg on must, tiivanarmad must-valge kirjud. Valge ristvööt läbib tiibu umbes keskkohalt: tagatiival pideva, eestiival katkendlikult või astmetena, lisaks natuke väikeseid valgeid täppe. Nii kevad-, kui suvepõlvkonna emas- ja isasliblikad on sarnased üksteisele.

Nõgeseliblikate tiibade alaküljed:

 

Suvine põlvkond

Suvine põlvkond

 

Kevadine põlvkond

Kevadine põlvkond

Kevadpõlvkonna tiivavõrk on valkja võrkja mustriga ja nii esi-, kui tagatiival näeme suurt violetset laiku. Suvise põlvkonna alatiivad on kirjumad. Igaüks saab vajadusel omad tähelepanekud meelde jätta.

Valmikute lennuaeg kestab kuni poole augustini. Musti ja „karvaseid“ liblikaröövikuid võime märgata augustis kõrvenõgesel, kus nad koorunult mõned päevad koos veedavad enne kui omale talvituspaiga leiavad.

 

Kevadine nõgeseliblika põlvkond

Kevadine nõgeseliblika põlvkond

Varsti peaks tutvustama nõgeseliblikatest suuremaid, aga veidi sarnaseid lumikud ja kiirgliblikad.

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.