Aasta loom 2023

VIDEO: lendorava aasta - mai

Postitas Looduskalender - L, 27.05.2023 - 10.10

Ülevaate koostas ja rajakaamera video salvestas Uudo Timm

Foto Rainer Kurbel

Viimaseid päevi tiinel lendoraval on raskusi pessa pääsemisega

 

Lendorav ehk harilik lendorav       Pteromys volans

 

Nagu kevadeti ikka käib metsas tormakas elu. Nii ongi märkamatult kätte jõudnud mitte ainult mai kuu vaid lausa selle lõpp.

Sooja ilma ja rohukasvuga võidu on tulnud lendoravate leiukohtade asustatust kontrollida ja võimalikke uusi kohti inventeerida.

Lendorava aasta - aprill

Postitas Looduskalender - L, 15.04.2023 - 09.09

Kirjutas ja pildistas Uudo Timm

 

Lendorav ehk harilik lendorav       Pteromys volans

 

On jälle saabunud aeg kui tuleb tunnistada, et Eesti on ikka suur ilmariik. Kui lääne saartel ja Lääne-Eestis on kevad üsna kaugele arenenud ja nii mõneski kohas õitsevad juba ülased, siis Alutagusel on vaatamata viimasele soojalainele jätkuvalt kohati veel päris palju lund.

VIDEO: Lendorav - märts

Postitas Looduskalender - K, 15.03.2023 - 09.09

Kirjutas Uudo Timm

Tiit Randla. Lendorava kaitseks

Märtsis on metsas juba kevade hõngu. Aga ega aastad ole vennad.

Kui viimastel aastatel oleme juba harjunud, et märtsi alguses on lagedad alad lumevabad ja esimesed lõokesed, kiivitajadki kohal, siis tänavu on veidi teisiti.

Kui meenutada 1960-ndaid aastaid, siis oli ikka märtsi lõpus veel lumi maas ja hanged ninani ja heal juhul jõudsid Põhja-Eestisse esimesed rändlinnud pööripäeva paiku.

Muidugi oli siis minu nina tollast vanust arvestades jupp maad madalamal, aga 30-40 cm lund oli täiesti tavaline. Praegu on Virumaa lendorava metsades samuti ligi 40 cm lund ja seda tuleb aina juurde.

VIDEO: ERR-I arhiivi portreefilm “Kandlekuusk” lendoravauurijast Juhan Lepasaarest Aasta Loom P, 19.02.2023 - 16.07

Lendorava aasta avamine ja veel üks pilk karu aastale

Postitas Aasta Loom - E, 13.02.2023 - 23.17
Sisu

 

Väike videomeenutus jaanuarist 2023 Lätis avatud Eesti karufotode näitusest ning mesikäppadest lõunanaabrite juures. Läti metsaagentuuri Silava vanemteadur Jānis Ozoliņš ning Läti Loodusmuuseumi näituse kuraator Polīna Šķiņķe räägivad usutluses,  miks lätlased karusid veidi kardavad. 

Karu juurest lendorava juurde: kolmapäeval toimub Tallinna loomaaias 2023. aasta looma lendorava pidulik avasündmus, kõik on oodatud registreeruma, kuni kohti jätkub:

 

Lendorava aasta - veebruar

Postitas Looduskalender - N, 09.02.2023 - 14.14

Kirjutas ja pildistas Uudo Timm

 

Lendorav ehk harilik lendorav       Pteromys volans

 

Vaatamata sellele, et veebruar on meil keskseks talvekuuks, hakkab loodus vaikselt kevadeks valmistuma ja viimaste aastate heitlik ilmastik annab sellele järjest rohkem hoogu juurde. Nii võimegi juba mõnes tuulevarjulisemas ja päikesele avatud kohas näha üsna pikaks veninud sarapuu ja lepa urbi. See aga tähendab, et puud on neisse just nüüd suunanud oma vitamiini- ja energiavarusid.

Sissejuhatus lendorava aastale

Postitas Looduskalender - E, 23.01.2023 - 03.00

Foto: Rainar Kurbel

Lendorav
Lendorav (www.loodusemees.ee).

2023. aasta loomaks on valitud lendorav, kellest on viimastel aastakümnetel kujunenud üks looduskaitse sümboleid. See on liik, kellesse, nagu ka looduskaitsesse, on vastakat suhtumist. Oma elupaiganõudluse ja kaitsestaatusega on lendorav katusliik paljudele vana metsa liikidele ning suunab meid metsa jätkusuutlikumalt majandama. Tegemist on liigiga, mille käekäik huvitab paljusid, kuid vaid vähesed on looma ennast näinud ja seetõttu on lendorava aasta eesmärgiks tutvustada selle saladusliku liigi elu.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.