Kevadine seahernes

Postitas Looduskalender - K, 10.05.2017 - 10.10
Autorid

Fotod Arne Ader

Kevadine seahernes

Kevadine seahernes

Sisu

 

Kevadine seahernes        Lathyrus vernus

 

Õitsevad nii võsa-, kui kollane ülane ning samades kasvukohtades kohtame samuti kevadist seahernest – viljaka pinnasega leht- ning segametsades, puisniitudel, aga ka parkides. Ära õitsenud taim jääb juunikuus rohurindes pea märkamatuks, kuigi lehed püsivad tal rohelistena kuni sügiseni.

Liblikõielise kevadise seaherne vars püsib püstine ja võiks tähele panna, et tema lehtedel puuduvad teiste taimede najal kasvamise tarvis köitraod (kõik teised seaherned õitsevad hiljem ning kasutavad köitraagude abil). Kasvukõrgus jääb paarikümne sentimeetrist kõrgemaks. Taimel märkame silmahakkavalt pikalt teritunud tipuga paarissulgjad liitlehti, mis võivad sirguda kuni kaheksa sentimeetristeks. Kandilisele taimevarrele kinnituvad pisikesed abilehed.

Kevadine seahernes kasvab tavalisemalt hõredate puhmikutena, seda võimaldab jäme, harunenud risoom, mille abil taim paljuneb ning milles on salvestuvad kevadiseks õitsemiseks vajalikud varuained.

Kevadise seaherne õied muudavad värvi kogu õitseajal: puhkemise ajal lillakad või roosakad, ajapikku omandades juurde sinakat tooni, aga alles kuivades muutuvad helesiniseks

Hea meetaim mutukatele, aga püsib kenana ka lillevaasis.

 

Kevadine seahernes

Kevadine seahernes

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.