Eesti esmasleide muuseumide kogudes – väiketrapp

Submitted by Looduskalender on Fri, 16.02.2018 - 08:08
Autorid

Linnuvaatleja uudis, www.linnuvaatleja.ee

Body

Väiketrapi (Tetrax tetrax) Eesti esmasleiu täpse kuupäeva ja leidja kohta andmeid säilinud ei ole. Siiski on teada, et üks emaslind lasti 1862. aasta septembris praegusel Tallinna linna territooriumil Koplis. Väiketrapist tehtud topist säilitatakse Eesti Loodusmuuseumis.

Linnuharulduste komisjoni andmetel on väiketrappi Eestis kohatud kokku vaid neli korda (kõik lastud) – 1865. aasta novembris Tartu lähedal (topis Eesti Loodusmuuseumis), 1880. aasta suvel Saaremaal Eiklas ning viimati 19.12.1935 Lääne-Virumaal Kundas (topis Tartu ülikooli loodusmuuseumis).

Väiketrapi Eesti esmasleidu – tabatud 1862. aasta septembris Koplis – säilitatakse Eesti Loodusmuuseumis

Väiketrapi Eesti esmasleidu – tabatud 1862. aasta septembris Koplis – säilitatakse Eesti Loodusmuuseumis / foto: plutof.ut.ee

Ka väiketrapi Eesti teist leidu – tabatud 1865. aasta novembris Tartu lähedal – säilitatakse Eesti Loodusmuuseumis

Ka väiketrapi Eesti teist leidu – tabatud 1865. aasta novembris Tartu lähedal – säilitatakse Eesti Loodusmuuseumis / foto: plutof.ut.ee

Kureliste seltsi (Gruiformes) traplaste sugukonda (Otidae) kuuluv väiketrapp (Tetrax tetrax) elutseb avaratel rohumaadel – stepis, aga ka kultuurmaastikus (sh viljapõldudel). Väiketrapi levila on jaotunud kaheks: läänepoolse populatsiooni pesitsusalad on peamiselt Hispaanias, Portugalis ja Prantsusmaal ning idapoolse populatsiooni pesitsusalad Kasahstanis ja Lõuna-Venemaal. Väiketrapi levikukaarti vaata linnukaitseühenduse BirdLife Internationali kodulehel.

Väiketrapi hundsulestikus isaslind on uhke kaelusega

Väiketrapi hundsulestikus isaslind on uhke kaelusega / foto: Pierre Dalous (wikimedia commons)

Väiketrapi kohta loe lisaks linnukaitseühenduse BirdLife International kodulehelt ning häälitsusi kuula xeno-canto kodulehelt. Väiketrapi isaslinnu tiivad teevad lennul vilistavat häält, mida põhjustab teistest lühem ja kitsam 4. laba-hoosulg:

Väiketrapi häälitsus: https://www.xeno-canto.org/363914

 

Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.