Mai teine nädal. Esimesed väljalennud

Submitted by Looduskalender on Mon, 20.05.2019 - 10:10
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadio Ökoskoobis luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Video salvestas Aita, LK foorumist

Viljunud paiseleht

Viljunud paiseleht ( www.loodusemees.ee )

Body

Alanud on esimesed väljalennud. Ei, siiski mitte veel linnurahval. Aga udusulgi on tõesti õhk täis, kuid need kuuluvad hoopis paiselehtedele ja juba esimestele võililledele.

Vahva oligi jälgida sel nädalal võililli, kuidas kuldkollane heinamaa vihmasagaras õiesilmad kokku pigistas ja tavaliseks roheliseks rohumaaks muutus. Ja kuidas siis pilvede vahelt väljapugenud päike taas võililleõiemere avali meelitas. Tasapisi on õitsema puhkemas kõik kevadekuulutajad - kullerkupud, jänesekapsad ja laanelilled. Sirel on alustamas, lõosilmad-meelspead on sini-sinised ja kraavikaldal säravad esimesed mets-maasikaõied. Loodame, et külmapoisid neile liiga ei tee.

See aasta on eriline, sest tänavu peaksid kuuse punaseid emaskäbisid nägema ka need, kes tavaliselt seda ei märka. Neid punaseid nupsukesi on üllatavalt palju ja ka madalal. Tuleb hea käbiaasta.

Ja kuigi eelmise nädala ilm ei olnud just kõige soojem, on päevasoojas välja pugenud kõiksugu putukaid. Säravsiniseid lepapoisid nägin ma isegi vurinal mööda lendamas.

 

Ohakaliblikas

 

Ohakaliblikas ( www.loodusemees.ee )

Ja üllatavalt vara on saabunud ka rändurliblikate põlvkond, mõnel pool on nähtud juba ka ohakaliblikat. Käes võiks olla ka meie uhkeima liblika – pääsusaba lennuaeg. Niiskus on liikvele ajanud ka sääsed ja puugid ning kiriteod krõmpsutavad mõnuga sirguva roheluse keskel.

Putukarohkus on tagasi toonud ka putuktoidulised linnud – põõsalinnud lasevad oma mõnusat lobisevat laulu, karmiinleevike hõiskab oma mahedal vilespillil “video-video-video”.

 

 

Tõeliselt soojadel viimastel öödel ei pea vanalinnud poegi soojendama

Kõige sügavama mulje jätsid mulle aga sel nädalal kuldnokad. Nende pesakastides käib praegu äge sebimine. Kui vaikselt pesakasti alla hiilida, siis kuulete, kuidas seal käib nädalaste poegade kolistamine, nagistamine ja säutsuv vaidlus, kes on kõrgemal kohal. Sedaviisi jälgida siiski kaua ei saa, sest kohe saabud kusagilt kuldnokaema, endal nokavahe risti-põiki ussikesi ja liblikaröövikuid täis ning laseb kuuldavale kõva prääksuva hoiatushüüu. Ja silmapilkselt jääb pesakastiseltskond hiirvaikseks. Aga mamma ja papa toiduralli käib nüüd päevläbi erilise hooga. Kui tahate seda tralli vaadata, siis Looduskalendri kuldnokakaamerast saate vaadata ka pesakastis toimuvat. Kuidas täissöönud pojad mõnuga haigutavad.

Pesakaamera link: LINK

Ja kallis kontorirahvas, ärge unustage sel nädalal hommikuti arvutist sisse lülitamast looduskalender.ee Linnulauluraadiot: LINK

Käimas on ju looduskaitsekuu, parim loodusekaitse algab meist igaühest endast ja ainult siis, kui oma sõpru tunneme ja armastame.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.