Looduse Omnibussi 20. loodusõhtute hooaeg algab „Mägede õhtuga“, mille avab 12-aastane alpinist Uko Nõulik

Enviado por Looduskalender el Dom, 07/10/2018 - 19:09
Autorid

Tekst: Jaan Riis, Looduse Omnibuss

Imagen
Uko Nõulik Elbrusel.
Cuerpo

Looduse Omnibussi Rahvusraamatukogu loodusõhtute 20. hooaeg saab alguse esmaspäeval, 8. oktoobril kell 18 mägede õhtuga. Külalisteks on noor alpinist Uko Nõulik, EV100 juubeliaasta Estonia Ekspeditsiooni juht Raivo Plumer ja Bonzo.

Käesoleva aasta 14. augustil tõusis Euroopa kõrgeimasse tippu Elbrusele seni noorim eestlane, 12-aastane Uko Nõulik. Kuidas ta selleks valmistus ja kui kergelt või raskelt tipp tehtud sai, sellest räägib ta sel esmaspäeval.

Samal ajal käisid Eesti mägironijad taas Estonia tippu vallutamas. Kulus tervelt 28 aastat, enne kui eestlased sel suvel uuesti oma riigi nimelisele mäetipule jõudsid. Just Pamiiri kirdeosas Kõrgõzstani ja Tadžikistani piiril raskesti ligipääsetavas piirkonnas asuva 6211 meetri kõrguse Estonia tipu valisid mägironijad välja Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamiseks. Valiku põhjuseks oli eelkõige mäe nimi, aga ka soov oma võimeid kõrgel mäel proovile panna ja eelkäijate kogetut läbi elada. Kuna kaks sellesuvise ekspeditsiooni liiget osalesid ka 1990. aasta tõusul, oli neil hea võimalus tollaseid ja praeguseid olusid võrrelda. Nime sai mägi 1960. aastal, kui Eesti alpinistid esimestena seni nimetule tipule tõusid. See oli eestlastele üldse esimene tõus rohkem kui 6000 meetri kõrgusele.

Tagantjärele hinnates võib öelda, et Nõukogude Liidu ajal oli piirkonnale juurdepääs lihtsam kui praegu, seda nii poliitilistel kui looduslikel põhjustel. Millised aga olid olud mäe nõlvadel ja milliseid katsumusi mägironijad sel suvel kogesid, sellest räägib ekspeditsiooni juht Raivo Plumer.

Mägede õhtu kontsertosades laulab Bonzo.

Loodusõhtul tutvustab Eesti Looduskaitse Selts uut suureformaadilist raamatut „Eesti rahvusmaastikud sõnas ja pildis“.

Loodusõhtud Rahvusraamatukogus toimuvad aastast 1999 igal esmaspäeval oktoobrist maini. Teemadering on lai, õhtutel esinevad looduskaitsjad, teadlased, rändajad, kultuuriinimesed ja muusikud. Oodatud on kõik huvilised. Ettevõtmist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.