VIDEO: kukulindude lugu

Enviado por Looduskalender el Lun, 27/05/2019 - 16:16
Autorid

Video ja pilt Ahto Täpsi

Imagen
Kägu
Cuerpo

 

Kägu            Cuculus canorus

 

Huvitav, et käo, kui pesitsusparasiidi ja käo muna ning käopoja ülesse kasvatanud kasuvanemate suhe on kestnud juba miljoneid aastaid, aga osapooled ei näita tänini mandumise tunnuseid.

Isaslind kutsub oma kukumisega emaslindu, kes kohale jõudes annab endast valju „itsitamisega“ märku - "kli-kli-kli-kli-kli", aga teadupoolest kindlaid paare kägudel ei moodustu.

Kui emaslindu ei saabu lendab isaslind veidi eemale ja jälle kostab kukkumist ning seda vaheaegadega kogu päeva vältel, aga eriti õhtuses hämaras. Suve edenedes, juulikuus kukkumine lakkab.

Käopoja kasuvanemateks olevaid värvulisi on mitmekümnest liigis: linavästrikud, põõsalinnud, roolinnud, kiurud, hall-kärbsenäpp, lepalind… Miks seda on oluline teada?

Nimelt kägude emaslinnud kannavad edasi geneetilist valikut ehk munevad nende kasuvanemate pesasse, millises ise ilmavalgust näinud. Ja nende munadki on sarnase värvuse või kirjaga nagu juba pesas olevad.

Käo emaslind muneb iga nelja kuni kuue päeva järel ja kuni kaheteistkümnesse erinevasse pesasse. Värvuliste munad on ju pisikesed ja sarnased on ka käomunad, mis kaaluvad umbes kolm grammi – suhteliselt suure linnu jaoks ikka päris pisikesed.

Kuidas munemine käib? Käo emaslind luurab mõni päev võimalike kasuvanemate järel ja kui need on pesalt lahkunud, lendab pesale, haarab ühe muna nokka, asetub pesale ja muneb oma muna asemele – aega kulub vast kuni kümmekond sekundit ning lendab koheselt minema. Varastatud muna süüakse muidugi ära.

Miks kasuvanemad kägu pesa juures märgates ei ründa? Käo emasilind meenutab neile oma vöödilise alakehaga röövlindu näiteks raudkulli, aga selleks võib kägu ka inimvaatleja pidada.

Vahel kasuvanemad kahtlustavad ikkagi käo munemist ja kõrvaldavad pesast sinna äkki ilmunud veidi suurema ning erineva mustriga muna. Sellest, kui käol munemine õnnestus ja kasuvanemad seda ei kahtlusta arutleme vast veel sellel nädalal.

Ahto on saanud videole nii isaslinnu (video alguses), kui võimalikke kasuvanemate paari tegutsemist luurava käo emaslinnu.

Meie käod võivad olla nii halli, kui ruske sulestikuga. Igatahes haruldane käovideo.

Etiquetas

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.