VIDEO: põdramullikate suvine lugu

Enviado por Looduskalender el Lun, 24/06/2019 - 09:09
Autorid

Video salvestas Ahto Täpsi

 

Kokkusaamisel Soonurme külas Virumaal sai mullikaga vesteldud, aga jutt jäi paraku ühepoolseks...

Cuerpo

 

Põder        Alces alces

 

Enne põdralehmade poegimist maikuus pidid möödunud aastased, juba mullikaks sirgunud noorloomad alustama iseseisvat elu, aga eks sel ajal nähti kogenematuid loomi ka asulates ja linnades, millest igal aastal ajalehed uudistena on kirjutanud.

Videos näeme, kuidas käitub metsas umbes kuu iseseisvat elu elanud noor lehmmullikas (isasmullika tunneme ära juba ühe-, vahel ka kaheharuliste pulksarvede järgi). Sügisel selline noor emasloom juba indleb ja aasta pärast on noorel lehmal juba esimene, tavaliselt üksik vasikas kantseldada.

Mullikate jäljed on veel vanaloomade omadest sentimeetri võrra igas suunas lühemad ehk silma järgi 12x9 sentimeetrit, mida on vihmajärgselt või muidu niiskel pinnasel paremini nähtavad ja rajaleidjal kergem otsustada, millise loomaga võis tegu olla.

Põtrade suvine elupaik erineb talvisest. Mõne aasta tagused lageraie alad, kus kasvab ohtralt põdrakanepit ja piisaval hulgal nii looma varjavat, kui toitumiseks sobivat lehtpuuvõsa. Soostunud jõgede ja järvede äärsed metsad ja vees käiakse endid kuumadel päevadel jahutamas ning samas kõikvõimalike verd imevate putukate kiusamise eest peidus (madalas ja soojas järvevees külitatakse ja võetakse pikalt veevanne). Isukalt toitutakse naatriumirikastest veetaimedest ja sellise vaatepildi näinu võib kinnitada, et vahel võib põder pea vee all tegutseda kuni paar minutit.

Umbes pool ööpäeva kulub põtradel toitumisele ja teine pool puhkusele, toidutarve suvisel ajal on noortel loomadel umbes veerandsada kilo haljasmassi, vanaloomadel rohkem. Olenevalt, millest on toitutud, kuid „pabulaid toodetakse“ ikka ohtralt – arvatavalt viie kilo ringis.

Mis sellest, et alles mullikad, kuid kaalu jagub neil juba kuni veerand tonni jagu.

Põder 

Etiquetas

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.