Pärjapunumine

Eingereicht von Looduskalender - Sa., 22.06.2019 - 10.10
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Sõnajalad õites

Sõnajalad õites ( www.loodusemees.ee )

Textkörper

Küllap olete kõik juba mõelnud, mida õhtul jaanitulele minnes selga panna. Mida lendlevam kleit naistel ja mida valgem linane pluus meestel, seda parem meel meie Maaemadel ja Maaisadel. Aga eks nad lepivad ka sellega, kui paksu talvejope tagavaraks kotti topite, et öösel pikalt vastu pidada ja jaaniusse-sõnajalaõisi otsima minna.

Õnne, seda jaaniõnne ihkame me kõik. Armastuse õnne ja seda on jaaniöö täis. Aga õnne peab oskama ka otsida. Hea on end selleks ette valmistada. Lendleva kleidi kaunistusena tuleks noortel naistel ja tüdrukutel pärjad pähe punuda.

Pärjapunumine on lihtne töö, sellega saab ju igaüks hakkama. Aga kui teate, et pole seda oma tütardele õpetanud, siis täna on just see õige päev. Esimene lillepaar tuleb asetada risti ja keerata üksteise ümber, see ongi kõige olulisem armumaagia hetk. Seejärel ikka uus lill ümber juba valmist töö ristsõlme. Lillesidemeks, lilletõotuseks, lubades olla edaspidi parem ja heatahtlikum. Kuni pea ümber ulatuv kaunistus valimis.

Aga folklorist Mare Kõiva ütleb, et pärjad pühendati Päikesele. Nad andsid selle kandjale kaitse kogu ööks ja pikemaks ajakski.

Noored neiud hoidsid pärjad alles ja jälgisid kui kaua need värsked püsisid, seda suurem õnn oli tulemas. Padja alla pandud pärg aitas unes näha tulevast peigmeest.

Õied Häädemeeste rannaniidul

Õied Häädemeeste rannaniidul ( www.loodusemees.ee )

Jaanililledena tundis meie vanarahvas paljusid lilli ja mitte ainult neid, mis jaaniõhtul õitsesid, vaid kogu jaanikuu jooksul. Tuntuim jaanilill on tegelikult pääsusilm, mis ammuilma ära õitsenud. Aga praegu õitsevatest on jaanililled härghein, ristik, äiatar, naistepuna, härjasilm, kurekell, kurereha ja rukkilill.

Jaaniõhtul punutud pärga saab kasutada ka talvisel tervise tagasitoomisel, selleks lõigatakse ravimtaimedest punutud pärg juppideks. Ja keedetakse raviteeks.

Uurisin ka oma sotsiaalmeedia sõpradelt, mis lilli nad oma pärgadesse pannud on. Kõikide pärgade vaieldamatud lemmikud on härjasilm ja punane ristik, värvilisajana ka hiirehernes ja kellukas oma kauni lilla rüüga. Kollast tooni lisab tulikas. Ja nii lillat kui ka kollast värvi kandev härghein. Lõhna annavad valge ristik ja maarjahein. Ei puudu ka raudrohi, kurereha ja värvmadar.

Head valguse võitu looduse keskel!

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.