Ussilakk

Eingereicht von Looduskalender - Sa., 03.08.2019 - 12.12
Autorid

Kirjutas, pildistas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Bild
Ussilakk
Textkörper

Ussilakk

Sel aastal on mind lummanud mõte, kuidas küll meie esivanemad said teada, mismoodi aitab üks või teine taim meil haigustest terveneda. Küllap ikka katse-eksituse meetodil, aga just mürgiste taimede puhul ei saanud eksimist olla niipalju, sest muidu poleks need teadmised meieni kandunud.

Teada on, et vanarahvas on ravinud haigusi sarnasuse põhjal. Kui taime mingi osa meenutas haigust või haiget kohta, siis otsiti sellelt abi.

Nii näiteks on meie pärimuslugude hulgas lugu ussilakast: “Abielunaisel oli tohutult valu sünnitav sinine vill ihul. Mees läks suures ahastuses metsa ja tõi prooviks ussilaka marju ning pigistas need villi peale katki – valu lakkas, naine tervenes, mehel oli hea meel. Sellest saigi taim nime.”

Ja mine sa võta kinni, kas sinine paise oleks ise katki läinud või aitas selle mürgise taime vedelik kaasa? Tänapäeval kindlasti ussilaka marju raviks ei kasutata, sest kahju võib üle kaaluda kasu. Kuid et üleskirjutistes seda raviviisi mitmel korral mainitakse, siis tasub see endale kõrva taha panna. Aga eelkõige süüa mitmekesist toitu, et “veri halvaks ei läheks”, millest vanarahva teadmist mööda need villid tekivad.

 

Ussilakk Tammetsõõris

Ussilakk Tammetsõõris

Ussilakk on ilus nelja ratasringi ümber varre paikneva lehega taimeke, mis kasvab niiskemates kohtades, aga teda on tänavu ka Tammetsõõris otse Titetamme kõrval.

Pea märkamatu kollaka õiega taim hakkab meile silma ja tekitab peavalu siis, kui talle marjad otsa tulevad. Et äkki võime neid mustikate pähe metsas neelata. Urmas Laansoo ütleb, et tõenäosus koos mustikatega mõne marja alla neelamiseks on väike ja selleks, et neist mürgitus saada, peaks neid suures hulgas ära sööma. Nii nagu paljude teiste mürgiste taimedega. Näiteks lumimarja puhul tuleks ära süüa marju koguses, mis mao lõhkema paneks.

Eestis ei ole teada ussilakast saadud mürgitusse surnud inimesi, küll sügislille, käokinga ja surmputkega.

Aga kindlasti ei maksa teil proovida olla esimene. Võib nautida selle ilusa taime sinise marja ilu, kauni kollase-rohelise leheseeliku kohal. Ja kui leiate viie lehega ussilaka – siis on teid suur õnn ootamas.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.