VIDEO: metsisekana perega

Eingereicht von Looduskalender - Mo., 13.07.2020 - 11.11
Autorid

Video Ahto Täpsi

Textkörper

 

Metsis ehk mõtus      Tetrao urogallus

 

Aprillist alates saime näha veebikaamera ülekannet metsisemängust ja maikuu poolega lõppeski metsiste mänguaeg.

Emaslind rajas pesa, et munemist alustada. Pesa võib mängupaigast asuda kuni mõne kilomeetri kaugusel, peidetud kas puhmarindesse või näiteks mõne kuuse jalamile. Emaslind muneb viis kuni kümme muna ja seda sageli ülepäeviti enne kui hauduma hakkab ja haudeaeg kestab umbes neli nädalat – kõik võtab aega. Pole parata, et sel ajal rüüstavad metsiste pesi kiskjad ja metssead.

Peale koorumist, kui kirju sulestikuga metsisetibud on kuivanud hülgab metsiste pesakond sünnipesa.

Umbes kümmekond päeva toituvad tragid metsisetibud kõikvõimalikest selgrootutest ja putukatest, seejärel juba pehmematest taimeosadest. Metsisekana on üksikhooldaja, tunneb eluümbrust ja öisel ajal ning vihmaste ilmadega katab ja soojendab tibusid. Need paar esimest nädalat on metsiseperele mitmetel põhjustel rasked, paljud pojad hukkuvad enne kui lennuvõimestuvad.

Koos mustikate valmimisega rikastub oluliselt metsiste toidulaud. Metsisepere liigub rabade servaaladel, niisketes loodusmetsades, kus mustikaid külluses.

Nagu teame vajavad kanalised pugusse kruusateri, nii on metsisekana tähelepaneliku pilgu all pere metsateele toodud.

Hilissügiseks saavad täiskasvanuks pesakonna noored kanad, noored kuked aga alles tuleval suvel.

Tags

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.