Vaatame Eesti loodusrekordeid - LXXXIII osa

Eingereicht von Looduskalender - Fr., 08.01.2021 - 09.09
Autorid

Rekordite rubriiki koostab Marek Vahula

Bild
Tammispea rändrahn, vaade kirdest Aegviidu Metsamajandi järelvalvepiirkonna looduskaitseobjektid. Eesti Metsakorrladuskeskus. 1982
Textkörper

Tammispea rändrahn, vaade kirdest Aegviidu Metsamajandi järelvalvepiirkonna looduskaitseobjektid. Eesti Metsakorrladuskeskus. 1982

Rekord nr. 240       Kõrgeim rändrahn

Tammispea kivi on rändrahn Kuusalu vallas Tammispea külas. Rabakivist rändrahn on lagunenud mitmeks osaks. Suurima rahnu pikkus on 11 m, laius 5,4 m ning kõrgus 7,7 m. Kivi ümbermõõt on 27,7 m. Tegemist on Mandri-Eesti kõrgeima rändrahnuga.

Loe lisaks Eesti rändrahnudest: http://vana.loodusajakiri.ee/loodus/artikkel852_848.html

Ukukivi. Pildistas Edgar Maidla, Maavalla Koda

Ukukivi. Pildistas Edgar Maidla, Maavalla Koda

Rekord nr. 241          Suurim ohvrikivi

Meie suurimaks ohvrikiviks on Ukukivi, aga kivi tuntakse ka Lossikivi, Lindakivi ja Ruila ohvrikivi nime all.

Suurim ohvrikivi asukoht paikneb Tallinnast 30 kilomeetrit edelas, Lossi talu maadel. Lähim asula on romantilise nimega Muusika küla.

Ukukivi pikkuseks on 12,6 meetrit, kõrgus 5,7 meetrit ja ümbermõõtu 35 meetrit.

Assaku Nõiakivil on 405 väikest kunstliku lohku.

Foto Ilme Parik, VikipeediA

Rekord nr. 242              Suurima lohkude arvuga kivi

Assaku Nõiakivil on 405 väikest kunstliku lohku. Nõiakivi asub Harjumaal, Rae vallas, Assaku külas.

1992. aastal kogutud pärimusteate järgi on kivi kasutatud ohvrikivina: "Kivi peal on lohukesed, et need on inimeste tehtud. Vanasti olid inimesed sinna andeid viinud — ta ütles jah, andisid, mitte ohvreid. Oli viidud siis mõni viljatera või kamaluga jahu või kes rikkam oli, see viis hõbemündi. /---/ Vanaema ei nimetanud seda kivi Nõiakiviks, ütles vist ohvrikivi. Ma ei tea, kas tema noorpõlves neid andeid sinna viidi, aga ta oli küll kohalik inimene, Jaani talust pärit (vanaisa oli mujalt tulnud), küllap ta teadis."

Muistise avastas 1960. aastatel koduloouurija Oskar Raudmets. Assaku nõiakivi on üks kõige lohurikkam kultusekivi Eestis - kivil on loendatud kokku 405 lohku. Mina leidsin Assaku nõiakivi läbi Geocachingu rakenduse, mille eesmärk on leida peitusi ja avastada erinevaid põnevaid kohti. Juhtus nii, et üks väga huvitav peitus oli peidetud ka Assaku Nõiakivi lähedusse ning muidugi jäi silma ka selline suur kivi, mille tähendusest ma tollel hetkel veel midagi ei teadnud. Minu jaoks olid huvitavad selle kivi juures just need lohud ja muidugi kivi suurus. Varem ma ei olnud ühegi pühapaigaga kokku puutunud ega uurinud ja seetõttu oli ka hiljem väga huvitav lugeda, et miks seda just Nõiakiviks peetakse ning mis lood sellega kaasas käivad.

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.