Elupuu käbid

Submitted by Looduskalender on Sun, 15.09.2019 - 09:09
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Siisike elupuul

Siisike elupuul ( www.loodusemees.ee )

Body

Kas olete märganud, kui palju on sel aastal elupuudel käbisid. Mõni puu on suisa kollane, teisel, noorukesel kollaste käbirüüsidega seelik seljas. Ausalt, mina ei mäleta varasemast sellist pilti.

Küllap on aasta selle kultuurtaime jaoks soodne olnud, armastab ta ju püsivat sooja ja niisket kliimat.

Eestis kasvab elupuid kahte liiki, harilik elupuu ja hiigelelupuu. Viimane on suutnud siin ka mõnedes vanades mõisaparkides seemnest üles kasvada ja muidu nii külmaõrna puu seemikud on vastupidavamad.

Elupuude peamine kodumaa on kaugel Ameerika läänerannal, aga teadlased on leidnud, et ta on vanasti ka Euroopas looduslikult metsades kasvanud, nüüd on ta siin vaid pargipuu.

Ladinakeelse nime Thuja tähendusest on elupuu nimetus ka eesti keelde tulnud, aga Ameerikamaal nimetatakse elupuud seedriks, inglise keeles cedar. Harilik elupuu on seal kollane seeder – nime saanud kollasema tüve järgi ja võimalik, et ka nende ilusate kollaste emaskäbide järgi.

Hiigelelupuu on punane seeder. Ja just sellest kuni 6 meetri jämeduseks kasvavast puust on salishi indiaanlaste majad, paadid, korvid ja tootemsambad. Puu on sealse rahva jaoks nii oluline, et tal arvatakse olevat hing.

Neidsamu elupuu käbisid on sealkandis kasutatud raha asemel ja ravisuitsu tegemiseks. Eriti väärtuslike ravimeid tehakse elupuu koorest koos kalaõliga.

Hiigelelupuu kohta on ranniku-salshitel selline tekkelugu: “Elas kord üks tõeliselt hea mees, kes alati teisi aitas. Ükskõik, mida nad vajasid, seda ta neile andis, ta jagas teistele riideid ja toitu, millal iganes talt paluti. Kui Suur Vaim seda nägi, siis ta kuulutas: “Kui see mees on oma elutee lõpetanud ja sureb, siis sinna, kuhu ta maetakse, hakkab kasvama elupuu, sellest on kasu teistele inimestele – juurtest saab punuda korve, koorest teha riideid, puidust raiutakse eluase.”

Küllap sellepärast ongi meie kalmistutel nii palju elupuid, meie esivanemad teadsid vaistlikult seda lugu.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.