Viirpuumarjad

Submitted by Looduskalender on Fri, 20.09.2019 - 09:09
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

 

Karvane viirpuu 

Karvane viirpuu www.loodusemees.ee )

Body

Lapsepõlves meeldis mulle just sellisel sügise alguse ajal, ilusate päikeseliste ilmadega, lebada maja taga kraavis, mille kohal oli kõrge ülekasvanud viirpuuhekk. Vaikselt võis siis vaadata taevas liuglevaid pilveloomi ja nosida maha kukkunud punaseid viirpuumarju. Kui vend ja naabrilapsed kampa tulid, siis läks ikka võistluseks, et kes sülitab viirpuukivi kaugemale.

 Alles hiljem sain ma teada, et viirpuu on sugulane roosidega ja õuntega. Tal on viietine ilus valge õis ja see punane “mari” on õunvili ja kivi asemel on tal sees viis kõva kestaga seemnekest. Lähemal vaatlusel meenutavad need seemned pisikesi oranže mandariinilõike, kuivades aga kollast luud.

Viirpuid kasvab meil looduslikult ainult saartel ja mõnel pool Põhja-Eestis, aga need on harilikud viirpuud, mille marjad nii mahlased ei ole. Parimad ja suured marjad on tuntud hekitaimel - karvasel viirpuul. Meie oma viirpuu väga kõrgeks ei kasva, aga karvane viirpuu küll. Koguni kolmekordse maja kõrgusi karvaseid viirpuid on ilmas olemas.

Seda puud on vanarahvas kutsunud “hauaküütseks”, sest ligi kaheksa sentimeetri pikkused astlad võivad hooletu marjaotsija korralikult katki tõmmata. Astlaterikas puukene on lemmikoht varblastele, sealt astlate vahelt ei saa ükski kull neid kätte.

Aga viirpuu marju tasub süüa ka neil, kel stress üle pea käib. Üha enam on teadusuuringuid, et ta aitab nii ärevuse, stressi kui ka südame virvenduse puhul.

Ja vanarahvas uskus, et parima ravimi saab oma aia viirpuust, seega võiks ta kevadel aeda istutada. Enim toimeaineid olla Ain Raali töörühma uuringute põhjal täpilises, Arnoldi ja pikaastlalise viirpuu marjades.

Ega muud, kui see viin, mis septembrikuise kampaania “Mina ei joo” ajal joomata jäi, viirpuumarjadele peale ja kahe nädala pärast saate „imerohu“ ärevuse vastu.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.