Vaatame Eesti loodusrekordeid - V osa

Submitted by Looduskalender on Fri, 20.09.2019 - 10:10
Autorid

Rekordite rubriiki koostab Marek Vahula

Foto Arne Ader

Hull metsisekukk mängib raiesmikul 

Hull metsisekukk mängib raiesmikul www.loodusemees.ee )

Body

Rekord 13. Kauneim metsisemäng

Maailma kauneim metsisemäng asub Lahemaa Rahvuspargis Juminda poolsaarel, niinimetatud  Majakivi mängus. Metsis ei alusta seal sageli mitte puuladvas, vaid hoopis rändrahnul. Ja lõpetab lõpuks maas. Vahetevahel kasutab ta maapinnale tulekuks ka ronimisredelit.

1996 aasta lehekuu lõpus Kadrioru Saksa Gümnnaasiumi 5. b klassile Lahemaa ekskursiooni tehes, tõid lapsed kivi pealt mulle näidata pihukeste peal korjatud metsisejunnikesi, mis saladuse ilmsiks tõi. Hiljem läksin fakti kontrollima ja maailma ilusaim metsisemäng saigii avastatud sedasi. 

Laukasoo taastub tasapisi inimese abiga

Laukasoo taastub tasapisi inimese abiga

Rekord 14. Ilusaim raba

Eesti kõige ilusaimaks rabaks loetakse Laukasoo raba Lahemaa Rahvuspargis. Oma sadade laugastega loob ta unikaalseid laukalabürinte, mis silmailu pakuvad. Endise ürgoru kohale tekkinud raba on piisavalt vana ja laugastik on seal välja arenenud tänaseks päevaks. Pindalalt mitte just väga suur, on ta laugaste suhtarvult Eesti laukaliseim raba ja kauneim samuti.

Rekord 15. Kolme ööpäevaga loodud kaitseala

Rekord 15. Kolme ööpäevaga loodud kaitseala

Letipea maastikukaitseala, Lääne-Virumaal, Viru-Nigula vallas, põhjarannikul loodi peaaegu täpselt minuti pealt kolme ööpäevaga, seda 27. jaanuarist kella 14.00-st  kuni kella 14.00-ini 30. jaanuaril 1992 aastal.

Kiire loomise ajendiks oli Kunda sadama laienemisplaan sinna ja see tõkestati linnukaitseala kiire loomisega ning terve maanurk niimoodi päästeti. Taheti rajada nimelt Kunda sadama niinimetatud Letipea varianti. 2000 aastast on ta maastikukaitseala nimega ja on toimiv kaitseala tänapäevani.

Tegu on omapärase looduskaitselise maailmarekordiga.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.